Avrupa'daki sığınmacı krizi

- Macaristan'a yılın başından bu yana giriş yapan sığınmacı sayısı 17 bini geçti

Avrupa'daki sığınmacı krizi

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan'a 1 Ocak'tan bu yana giriş yapan sığınmacı sayısının 17 bini aştığı kaydedildi.

Macaristan Ulusal Polis Merkezinden yapılan açıklamada, 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında Macaristan'a 17 bin 8 kişinin yasa dışı yollardan girdiği belirtildi.

Polis verilerine göre, 2014 yılının aynı döneminde 6 bin 484, geçen yıl aynı dönemde ise 64 bin 770 kişi yasa dışı yollardan ülkeye giriş yaptı.

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasa dışı geçişlere uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sınırlarını korumak için Vişegrad Grubu'nun (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya) desteğiyle asker ve polis de sevk etmişti.

Ülke, 3 Nisan'da da sığınmacı girişini engellemek için Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan, çeşitli su yolları ve sazlıklar dolayısıyla yürüyerek geçişlerin çok zor olduğu Macaristan-Sırbistan sınırındaki Kelebia'da tel örgü çekme çalışması başlatmıştı.


Etiketler; #Macaristan

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×