Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları Konferansı

- Avrupa Konseyi Nefret Söylemine Karşı Hareket Özel Elçisi Anne Brasseur: - "Hristiyan ise mülteci olarak kabul ederiz diyen ülkeler var. Bu, Hristiyanlığa karşı"

Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları Konferansı

STRAZBURG (AA) - Avrupa Konseyi Nefret Söylemine Karşı Hareket Özel Elçisi Anne Brasseur, Avrupa Konseyi Parlamento Başkanlarına nefret suçları ve ırkçılıkla ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. Brasseur, bazı Avrupa ülkelerinin sadece Hristiyan mültecileri kabul etme yönünde tavır aldıklarını belirterek, bu tavrın Hristiyanlığa bile aykırı olduğunu söyledi.

Strazburg'da düzenlenen Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları Konferansı'nın ikinci gününde, “Irkçılık karşıtı ve kapsayıcı toplumlar için parlamentoların nefrete karşı harekete geçmesi” başlıklı oturumun açılışında konuşan Brasseur, nefret söylemini kullananların hedefinde azınlıklar, kadınlar, mülteciler, Yahudi ve Müslümanlar olduğunu söyledi. Bu kesimlerin nefret suçlarının hedef grupları olarak görüldüğünü söyleyen Brasseur, "Parlamentolar da nefret suçlarına karşı harekete geçmeli. Siyasiler nefret söylemini kamuoyu önünde kınayabilirler. Nefret söyleminin hedefi olanlar bundan cesaret alıp seslerini yükseltebilmeli." dedi.

Son dönemde yaşanan mülteci krizine de değinen Brasseur, Avrupa kapılarına dayanan sığınmacıların maruz kaldığı saldırılara dikkat çekti. Brasseur, Suriye krizi sonrası yüz binlerce kişinin başka ülkelere sığınmak zorunda kaldıklarını hatırlatarak "Hristiyan ise mülteci olarak kabul ederiz diyen ülkeler var. Bu Hristiyanlığa karşı." dedi. Avrupa ülkelerinde yükselen nefret suçları ve farklı olanlara karşı düşmanlıklara değinen Brasseur, "Nefret söylemine karşı alternatif insan hakları söylemleri geliştirmeliyiz." sözleriyle Avrupalı yöneticileri daha fazla çaba göstermeye davet etti.

Oturumda söz alan Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Asadov da, Azerbaycan topraklarının yüzde 25’inin işgal altında olduğuna değinerek, nefret suçlarının fiziki saldırılarla desteklendiğini söyledi. Azerbaycan’ın çok kültürlü yaşam biçimini yüzyıllardır benimseyen bir ülke olduğuna dikkati çeken Asadov, 2016 yılının Azerbaycan’da çok kültürlülük yılı ilan edildiğini kaydederek, Avrupa ülkelerine birlikte yaşama ve farklı kültürlere saygı gösterilmesi mesajı verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×