Avro Bölgesinde nihai imalat PMI, temmuzda geriledi

-Avro Bölgesinin temmuz ayı nihai imalat sanayi PMI verisi, 52,8 puandan 52 puana geriledi -Markit Başekonomisti Williamson: -"PMI verisi, Temmuz ayında genişleme hızındaki gevşeme sinyaline rağmen, istikrarlı üretim artışına işaret ediyor"

Avro Bölgesinde nihai imalat PMI, temmuzda geriledi
01 Ağustos 2016 Pazartesi 14:50

FRANKFURT (AA) - Avro Bölgesinde, imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), temmuz ayında 52 puana geriledi.

Ekonomi araştırma kuruluşu Markit Economics tarafından yayımlanan verilere göre, Avro Bölgesi nihai imalat sanayi PMI, haziran ayında 52,8 iken temmuzda 52 puana indi. Daha önce temmuz ayına ilişkin yayımlanan öncü veri 51,9 puan düzeyindeydi.

Avro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve bölgedeki büyüme dinamiklerine ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul edilen imalat sanayi PMI verisi, temmuzda haziran ayına kıyasla hafif azalmasına karşın 51,9 olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti.

Manşet endeksteki düşüşün temel nedeni, yeni sipariş artışının daha yumuşak bir katkı sağlaması olarak belirlendi. İmalat sanayi PMI verisinde temmuzda en fazla artış görülen ülkeler Almanya, Avusturya ve Hollanda olurken, Fransa ve Yunanistan’ın PMI verisinde azalış kaydedildi.


-"PMI verisi, genişleme hızındaki gevşeme sinyaline rağmen, istikrarlı üretim artışına işaret ediyor"

Markit Başekonomisti Chris Williamson, konuya ilişkin açıklamasında, "PMI verisi, Temmuz ayında genişleme hızındaki gevşeme sinyaline rağmen, istikrarlı üretim artışına işaret ediyor. Sorun şu ki, büyüme giderek oransız görünüyor. Bu da politika yapıcıları endişelendirecek ve ECB'den daha fazla teşvik için yapılan çağrılara ilave yapacak." İfadelerini kullandı.

Williamson ayrıca, verilerin Avro Bölgesi fabrika çıktısının yüzde eksi 2'ye yakın bir hızda genişlediğine işaret ettiğini ve bunun da fabrikaları ekstra personel alma konusunda cesaretlendirdiğini dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×