Avro Bölgesi’nde inşaat üretimi nisanda geriledi

Avro Bölgesi’nde inşaat üretimi nisanda geriledi
20 Haziran 2016 Pazartesi 12:39

FRANKFURT (AA) - Avro Bölgesi’nde inşaat üretimi bu yılın nisan ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 geriledi.

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) bugün açıkladığı ilk tahmin verilerine göre, 19 üyeli Avro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi bu yılın nisan ayında mart ayına kıyasla yüzde 0,2, geçen yılın nisan ayına kıyasla da yüzde 0,4 azaldı.

Avro Bölgesi’nde inşaat üretiminin nisanda bir önceki aya kıyasla azalmasında inşaat yapımının yüzde 0,4 gerilemesi etkili olurken, inşaat mühendisliği ise yüzde 0,9 arttı. Yıllık bazdaki gerileme ise inşaat yapımının yüzde 0,7 gerilemesinden kaynaklandı ancak inşaat mühendisliği yüzde 1,3 artış gösterdi.

Veriler ayrıca, 28 üyeden oluşan AB’de ise inşaat üretiminin nisanda önceki aya oranla yüzde 0,4 arttığını ve önceki yılın aynı ayına kıyasla ise yüzde yüzde 1,5 azaldığını ortaya koydu.

AB’nin inşaat üretiminde nisan ayında önceki aya kıyasla görülen artışa, inşaat mühendisliğinin yüzde 1,1 ve inşaat yapımının da yüzde 0,3 yükselmesi katkı sağladı. Yıllık bazdaki azalışa ise inşaat mühendisliğinin yüzde 5,2 ve inşaat yapımının da yüzde 0,8 azalması neden oldu.

Verisi bulunan AB ülkeleri içinde, nisan ayında inşaat üretiminde önceki aya oranla en fazla azalış, yüzde 3,3’le Çek Cumhuriyeti’nde, en fazla artış da yüzde 5,8’le Romanya’da ölçüldü.

Yıllık bazda ele alındığında ise inşaat üretimi en fazla azalan ülke yüzde 31,2 ile Slovenya oldu. En fazla artış ise yüzde 12,8’le Romanya’da kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×