Avro Bölgesi'nde imalatın hızı 34 ayın yükseğinde

Avro Bölgesi'nde imalatın hızı 34 ayın yükseğinde
01 Aralık 2016 Perşembe 12:42

FRANKFURT (AA) - Avro Bölgesi'nde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), kasımda son 34 ayın en yüksek seviyesi olan 53,7 puana yükseldi.

Ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit Economics'in verilerine göre, Avro Bölgesi nihai imalat sanayi PMI ekimde 53,5 iken, kasımda 53,7 puana çıkarak 2014 yılının ocak ayından bu yana görülen en yüksek seviye çıktı.

Avro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve bölgedeki büyüme dinamiklerine ilişkin önemli gösterge olarak kabul edilen imalat sanayi PMI verisi, piyasa beklentisi doğrultusunda gerçekleşti. Ayrıca, kasım ayına ilişkin yayımlanan öncü veri de 53,7 puan düzeyindeydi.

Veride geniş tabanlı artış görülmesinde Hollanda, Avusturya, İspanya ve Almanya öncü rol oynadı. Hollanda’da kasım ayı nihai imalat sanayi PMI 57 puanla 35 ayın en yükseğine, Avusturya’da 55,4’le 66 ayın en yükseğine, İspanya’da 54,5 puanla son 10 ayın zirvesine ve Almanya’da da 54,3 puanla 2 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

PMI verisi, Avro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve büyümesine ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul edilirken, endekste 50 puanın üzeri ekonomik genişleme olarak görülüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×