Avro Bölgesi'nde imalat ve hizmet faaliyeti 20 ayın düşüğünde

-Avro Bölgesi'nde öncü bileşik PMI verisi, eylül ayında 52,6 puana indi -Markit Economics Kıdemli Ekonomisti Dobson: -"Avro Bölgesi, ekonomik genişlemenin 20 ayın düşüğüne inmesiyle üçüncü çeyreği hayal kırıklığıyla kapattı"

Avro Bölgesi'nde imalat ve hizmet faaliyeti 20 ayın düşüğünde
23 Eylül 2016 Cuma 12:09

FRANKFURT (AA) - Avro Bölgesi'nde öncü bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), eylül ayında 52,6 puana gerileyerek son 20 ayın en düşük seviyesine indi.

Ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit Economics tarafından yayımlanan verilere göre, Avro Bölgesi öncü bileşik PMI, ağustos ayında 52,9 iken eylül ayında 52,6 puana inerek son 20 ayın en düşük seviyesini gördü.

Avro Bölgesi'nde eylül ayı öncü imalat sanayi PMI 51,7 puandan 52,6 puana yükselirken, hizmet sektörü PMI ise 52,8 puandan 52,1 puana indi.

Markit Economics Kıdemli Ekonomisti Rob Dobson, konuya ilişkin açıklamasında, "Avro Bölgesi, ekonomik genişlemenin 20 ayın düşüğüne inmesiyle üçüncü çeyreği hayal kırıklığıyla kapattı." değerlendirmesinde bulundu.

Verinin bir bütün olarak yüzde 0,3'lük büyümeye işaret ettiğini dile getiren Dobson, ekonomik toparlanmanın hala kırılgan olduğuna ve herhangi bir çekiş ivmesi yakalayamadığına dikkati çekti.

Öte yandan, Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da eylül ayı nihai bileşik PMI 53,3 puandan 52,7 puana indi.

PMI verisi, Avro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve büyümesine ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul edilirken, endekste 50 puanın üzeri ekonomik genişleme olarak görüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×