Avro Bölgesi 1. çeyrekte 0,6 büyüdü

-Avro Bölgesi’nde GSYH yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,6 arttı -Hanehalkının nihai tüketim harcamaları büyümeye olumlu katkı yaptı

Avro Bölgesi 1. çeyrekte 0,6 büyüdü
07 Haziran 2016 Salı 13:03

FRANKFURT (AA) - Avro Bölgesi, bu yılın ilk çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,6 büyüdü.

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) bugün yayımladığı verilere göre, 19 üyeli Avro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,6 arttı.

Böylece, daha önce yayımlanan öncü veride ilk çeyrekte yüzde 0,5 olarak açıklanan GSYH verisi revize edildi. Bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla ise Avro Bölgesi’nde daha önce yüzde 1,5 olarak açıklanan GSYH artışı da yüzde 1,7’ye yükseltildi.

Ayrıca açıklanan veriler, 28 üyeli Avrupa Birliğinde (AB) mevsimsellikten arındırılmış GSYH’nin yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe oranla yüzde 0,5, 2015’in ilk çeyreğine göre de yüzde 1,8 yükseldiğini ortaya koydu. AB için daha önce açıklanan yıllık büyüme verisi de yüzde 1,7’den yüzde 1,8’e çıkarıldı.

-Macaristan, Yunanistan ve Polonya ekonomileri daraldı

Verinin mevcut olduğu AB üyesi ülkeler arasında, ilk çeyrekte önceki çeyreğe kıyasla en yüksek büyüme yüzde 1,6 ile Romanya’da belirlendi. Bunu yüzde 0,9’la Güney Kıbrıs Rum Kesimi, yüzde 0,8’le İspanya, Litvanya, Avusturya, Slovakya ve yüzde 0,7 ile de Bulgaristan ve Almanya izledi.

Bu dönemde, Macaristan ekonomisi yüzde 0,8, Yunanistan ekonomisi yüzde 0,5 ve Polonya ekonomisi de yüzde 0,1 daraldı. Estonya’nın büyüme verisi ise değişiklik göstermedi.

-Hane halkının nihai tüketim harcamaları olumlu katkı yaptı

İlk çeyrekte büyümenin ana bileşenlerine ve büyümeye katkı sağlayan etkenlere bakıldığında, hane halkının nihai tüketim harcamaları tek para birliğinde ve AB’de yüzde 0,6 arttı. Gayri safi sabit sermaye oluşumu ise Avro Bölgesi’nde yüzde 0,8 ve AB’de yüzde 0,5 yükseldi.

Bu dönemde, her iki bölgenin de ihracatı yüzde 0,4 artarken, Avro Bölgesi’nin ithalatı yüzde 0,7 ve AB’nin ithalatı da yüzde 0,9 artış gösterdi.

Haneha lkının nihai tüketim harcamaları ve gayri safi sabit sermaye oluşumu hem Avro Bölgesi’nde hem de AB’de büyümeye olumlu katkı yaptı. Dış dengenin büyümeye katkısı olumsuz olurken, stoklardaki değişiklikler ise büyümeyi olumlu etkiledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×