Avcılar'da kadına yönelik şiddet protesto edildi

Avcılar'da kadına yönelik şiddet protesto edildi
25 Kasım 2016 Cuma 16:24

İSTANBUL (AA) - Avcılar'da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kadına yönelik şiddet protesto edildi.

Avcılar Belediye Meydanı'nda bir araya gelen grup adına açıklama yapan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, kadınlara yönelik şiddetle ilgili sorunları da çözümleri de bildiklerini söyledi.

Benli, cinsiyet eşitsizliğinin tüm dünyanın sorunu olduğunu belirten Benli, eşit yurttaşlık ilkesine dikkati çekerek, Türkiye Cumhuriyeti'nin birçok Avrupa ülkesinden önce kadına seçme ve seçilme hakkı verdiğini anlattı.

Avcılar Belediyesi olarak kadınların sorunlarına yönelik çalışmalarının olduğunu dile getiren Benli, "Kadın sorunlarının çözümünü kurumsallaştıran bir anlayışla ‘Kadın Müdürlüğü’ kuran bir belediyeyiz. Bu, Türkiye’de bir ilktir. Türkiye’de ilk defa 'Kadın Aile Müdürlüğü' kurduk. Yine Kadın Danışma Evi açıyoruz. Kadın Sığınma Evi ise hizmetlerine devam ediyor" ifadesini kullandı.

Kadın-erkek eşitliğine değinen Benli, insanoğlunun bir yarısının diğer yarısına zulmü ve şiddetinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Benli, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine en önce imza koymuş ülkelerden biri olduğunu anlatarak, "Kadına yönelik şiddet hem Anayasal hem de uluslararası suçtur. Dünyaya sesleniyorum, kadına yönelik şiddet, taciz tecavüz asla kabul edilemez." görüşünü dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×