ATSO Başkanı Çetin:

- "Darbe geçirmiş bir ülkenin şu anda geldiği nokta, gerçekten bana göre iyi. Bu kadar olay yaşamış, üstünden darbe girişimi geçmiş bir ülkede daha kötü senaryolar olabilirdi" - "Bu dedikodu kültüründen çıkarak, birbirimize destek olmamız lazım. Beraber ortak projeler yapmamız lazım"

ATSO Başkanı Çetin:
21 Eylül 2016 Çarşamba 23:50

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı (ATSO) Davut Çetin, "Darbe geçirmiş bir ülkenin şu anda geldiği nokta, gerçekten bana göre iyi. Bu kadar olay yaşamış, üstünden darbe girişimi geçmiş bir ülkede daha kötü senaryolar olabilirdi." dedi.

Çetin, Antalya Genç İşadamları Derneğinin (ANTGİAD) Muratpaşa ilçesindeki bir otelde düzenlediği 3. Olağan Genişletilmiş Üye Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de 1 milyon 200 bin işveren olduğunu belirterek, 25 yaş ve altında çok az girişimci olmasına karşın, 40 yaş altındaki 500 bin girişimciyle Avrupa'dan daha iyi durumda olduğunu söyledi.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanlığını 20 ay önce devraldığını anımsatan Çetin, görevi devraldıktan sonra 7 Haziran seçimlerinin olduğunu, seçimlerin ardından çok ciddi terör olaylarının yaşandığını anımsattı. 1 Kasım seçimlerinden sonra ise yeni hükümet kurulurken, Rus uçağının Suriye sınırında düşürüldüğünü hatırlatan Çetin, şöyle konuştu:

"İlk açıklamam da 'Uçak Antalya'ya düştü' dedim. Hakikaten de daha sonra rakamlarla uçağın Antalya'ya düştüğünü hepimiz gördük. 1 Aralık'ta bir rapor çıkardık. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e, ilgili bakanlıklara ve TOBB'a gönderdik. Raporda dört senaryo içeriyordu. En kötü senaryoda turizmde 3,5-4 milyar dolar zarar vardı. Antalya ekonomisi ne hale gelecek diye korkumuzdan bu raporu açıklamadık. Ne zaman açıkladık? Aradan 3-4 ay geçtikten sonra. Şu anda rapordaki en kötü senaryodan daha kötü durumdayız. Turist kaybımız bugün itibariyle 4 milyon. Turizm, Antalya ticaretinin yüzde 60'ını ilgilendiriyor. Hepimiz turizmle bir taraftan bağlıyız. Hiç bağlı olmayan yoktur."

- "Darbeye rağmen ekonomi iyi"

Çetin, turizmde ve ihracatta gerekli desteklerin verildiğini vurgulayarak, şu anda iş aleminin en büyük sıkıntısının paraya, krediye ulaşmak olduğunu ifade etti. Tüm Antalya'daki kredilerin ertelenmesi ile ilgili talepte bulunduklarını ancak çok ciddi bir dönüş alamadıklarını aktaran Çetin, daha sonrada 15 Temmuz darbe girişimini yaşadıklarını belirtti.

Çetin, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıdan sonra "Bundan daha kötüsü olamaz" dediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimine 'beterin beteri' dedik. Darbenin hiçbir zaman iyisi olmaz. İki aydır darbeyle yatıp, darbeyle kalkıyoruz. İçimizdeki teröristleri temizlemeye çalışıyoruz. Şu anda biraz da suçlu suçsuz birbirine karıştı. İnşallah onlar ayıklanır da Türkiye ekonomiye, reformlara biraz daha döner. Her şeye rağmen, Türkiye ekonomisiyle ilgili gelişmeler çok kötü değil. Darbe geçirmiş bir ülkenin şu anda geldiği nokta, gerçekten bana göre iyi. Bu kadar olay yaşamış, üstünden darbe girişimi geçmiş bir ülkede daha kötü senaryolar olabilirdi. Demek ki krizlere daha çok tepki verip, daha çabuk önlem alabiliyoruz ama artık bizim bu işleri konuşmamamız lazım. Şu anda en büyük sorunumuz da Türkiye'nin dışarıdaki imajı. Bununla ilgili çok ciddi bir imaj çalışması yapmamız gerekiyor. Kendimizi iyi ifade etmemiz gerekiyor. "

- "Dedikodu kültüründen çıkmalıyız"

Antalya'da insanların sürekli 3-4 firmayla ilgili "Bugün batıyor, yarın batıyor, ertesi gün batıyor, kredi almış, iflas erteleme almış, iflas etmiş." şeklinde dedikodular yaptığını savunan Çetin, ancak firma sahipleriyle görüştüğünde "Yok öyle bir şey ağabey." dediklerini dile getirdi.

Çetin, "Bu dedikodu kültüründen çıkarak, birbirimize destek olmamız lazım. Beraber ortak projeler yapmamız lazım. Antalya olarak maalesef hala dedikodu yapmakla meşgulüz. İyi yapanın paçasının altından çekmeyle meşgulüz. Artık biraz daha dönüp işleri nasıl geliştireceğimize bakalım. Birazcık daha dikkatli olmamız, dikkatli hareket etmemiz lazım." diye konuştu.

Toplantıda, derneğe yeni kayıt olan 6 üye ile ATSO Başkanı Çetin'e, ANTGİAD Başkanı Volkan Barutçu tarafından plaket takdim edildi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×