Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı

- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: - "Hain saldırıları yapanlar da çok iyi biliyor ki bu olaylar Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü zedelemek bir yana, ulusumuzdaki kenetlenmeyi daha da artıracaktır" - İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş: - "Terörle mücadele sizin, bizim, ülkemizin değil hepimizin, tüm ülkelerin, tüm insanlığın ortak amacı olmalıdır. Ancak bu şekilde, hep birlikte, yan yana durarak teröre son verebiliriz ve biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız"

Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını kınayarak, "Hain saldırıları yapanlar da çok iyi biliyor ki bu olaylar Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünü zedelemek bir yana, ulusumuzdaki kenetlenmeyi daha da arttıracaktır" ifadesini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin taziye mesajı yayımladı.

Saldırıda yaşamını yitiren ve yaralanan vatandaşlara İzmir halkı adına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileten Kocaoğlu, "Ateş düştüğü yeri yakar derler ama bu ateş hepimizi yaktı, hepimizin canını acıttı, hepimizi yasa boğdu." değerlendirmesinde bulundu.

Kocaoğlu, mesajında, ülkenin çok sıkıntılı ve karanlık bir dönemden geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bir yanda eli kanlı terör örgütlerinin katliamları, diğer yanda Türkiye’yi savaşa sokmak için pusuda bekleyen güçlerin ağır tahrikleri. Şehit haberleri; kan, gözyaşı ve ağıt dolu sahneler bitmiyor. Ama bu hain saldırıları yapanlar da çok iyi biliyor ki bu olaylar Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü zedelemek bir yana, ulusumuzdaki kenetlenmeyi daha da artıracaktır. Çünkü bu vatan bizim ve biz bu vatanı kolay bulmadık. Ve asla teröre teslim etmeyeceğiz. Bunu da birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek, birbirimize yaslanarak, birbirimize destek olarak sağlayacağız. Gün dayanışma ve birlik günüdür."

- "Acımız çok büyük"

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da mesajında saldırıyı kınayarak, hayatını kaybeden, yaralanan vatandaşlar ile turistler için büyük üzüntü duyduklarını bildirdi.

Demirtaş, şunları ifade etti:

"Terör ne kadar alçakça bir hareket olduğunu, masum ve sivil insanları hatta çocukları hedef alarak bir kez daha göstermiştir. Terörün bizi korkutmasına, sindirmesine ve en önemlisi ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmasına izin vermemeliyiz, vermeyeceğiz. Terörle mücadele sizin, bizim, ülkemizin değil hepimizin, tüm ülkelerin, tüm insanlığın ortak amacı olmalıdır. Ancak bu şekilde, hep birlikte, yan yana durarak teröre son verebiliriz ve biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız."

- "Terörle mücadelede tüm dünya birlik olmalı"

EGİAD Başkanı Seda Kaya ise mesajında, terör saldırısını kınadı.

Atatürk Havalimanı'nın dünyanın en önemli aktarma noktalarından biri olduğunu ve her ülkeden insanın ulaşım amacıyla kullandığını, Türkiye'nin dünyaya açılan en büyük kapısı olduğunu belirten Kaya, saldırının, sadece ülkeye değil, tüm insanlığa yapıldığını vurguladı.

Türkiye'nin sürekli bombaların patladığı Ortadoğu ülkelerinden biri haline getirilmeye çalışıldığına ve bu duruma alışmayacaklarını bildiren Kaya, şunları kaydetti:

"Dünya, Küresel bir terör tehdidiyle karşı karşıyadır. Bu konuda uluslararası işbirliği artık kaçınılmazdır. AB başta olmak üzere tüm ülkelerin anlık istihbarat paylaşımlarını sürekli hale getirmeleri gerekmektedir. Terörün milleti ve vatanının olmadığını dünyaya bir kez daha iletiyor, terörle mücadelede tüm dünyanın birlik olması gerektiğini özellikle vurgulamak istiyoruz. Atatürk’ün Yurtta Sulh Cihanda Sulh ilkesinin ne kadar doğru olduğunu ve benimsenmesi gerektiğini de özellikle belirtmek isteriz. Yılmayacağız, ülkemizin huzuruna kasteden canilerin karşısında hep birlikte duracağız. Bu menfur terör olayını şiddetle kınıyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×