Arjantin'de eski devlet başkanının mülklerine polis baskını

- Cristina Fernandez, devlet başkanlığı döneminde haksız iktisap ile suçlanıyor

Arjantin'de eski devlet başkanının mülklerine polis baskını
01 Temmuz 2016 Cuma 11:56

BUENOS AIRES (AA) - Arjantin'de polis, görev yaptığı dönemde sebepsiz zenginleştiği iddialarına ilişkin soruşturması kapsamında eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez'e ait mülklere baskın düzenledi.

Fernandez ve eski eşi Nestor Kirchner'in kurucusu olduğu Los Sauces şirketinin kiraladığı mülklerin, Kirchner çiftine para aktarma amacı taşıdığının ortaya çıkmasından sonra muhalefetten bir milletvekilinin tutuklanmasıyla başlayan soruşturma, dün eski devlet başkanının ülkenin güneyindeki mülklerine düzenlenen baskınlarla devam etti.

Cristina Fernandez, sosyal medyada yaptığı açıklamada, baskınları sert bir dille kınarken, halefi olan devlet başkanı Mauricio Marci'yi siyasi zulüm yapmakla suçladı.

"Arjantin, yıllardır böylesi bir siyasi zulüm ve güç sarhoşluğuna şahit olmadı." ifadesini kullanan Fernandez, suçlamaları reddederken, hükümetin "uydurma" davalarının son bulmayacağını belirtti.

Öte yandan, Arjantin Federal Mahkemesi, Fernandez'in, kara para aklama suçlamasıyla gözaltına alınan iş adamı Lazaro Baez davasına dahil edilmesine hükmetti.

Baez, Fernandez ve eski eşi Nestor Kirchner'in 12 yıllık devlet başkanlığı döneminde devlet ihalelerinden haksız kazanç sağladığı suçlamasıyla yargılanıyor.

Yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya kalan ve geçen aralık ayında görevden ayrılan Fernandez'in adı, gayrimeşru şekilde zenginleşme ve para aklama iddialarına ilişkin yürütülen başka soruşturmalarda da geçiyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×