Arap Birliği'nin Libya çabaları

- Arap Birliği yeni Libya Özel Temsilcisi Cemmali: - "Libya'da hayatın normale dönmesini, istikrar ve güvenliğin sağlanmasını, halkın gelecek ümidinin olmasını umuyoruz. Mevcut durumdan ne Libya ne de komşu ülkeler memnun. Kaosun süresi uzadıkça çözüm zorlaşıyor"

Arap Birliği'nin Libya çabaları
15 Kasım 2016 Salı 11:04

TUNUS (AA) - Arap Birliği yeni Libya özel temsilcisi Salahaddin el-Cemmali, Arap ülkelerinin Libya'daki krizin çözümüne ilişkin ortak bir tutum edinmesi için çalıştıklarını söyledi.

Arap Birliği'nin perşembe günü Libya özel temsilcisi olarak tayin ettiği Tunuslu diplomat Cemmali, Libya'daki durum, izleyeceği vizyon ve yapacağı çalışmalara ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Libya'da 5 yıldır kaosun hakim olduğunu, tam devlet kontrolünün bulunmadığını belirten Cemmali, "Libya'da hayatın normale dönmesini, istikrar ve güvenliğin sağlanmasını, halkın gelecek ümidinin olmasını umuyoruz. Mevcut durumdan ne Libya ne de komşu ülkeler memnun. Kaosun süresi uzadıkça çözüm zorlaşıyor. İşler daha karmaşık bir hal alıyor." dedi.

Arap ülkelerinin, özellikle komşu ülkelerin Libya'da yaşananlardan doğrudan etkilendiğine işaret eden Cemmali, bu ülkelerin Libya'ya karşı görevlerini yerine getirmesi, içinde bulunduğu durumdan çıkması için yardım etmesi ve destek olması gerektiğini kaydetti.

Cemmali,"İstikrarsızlık içinde yaşayan Libyalılar, güvenlik, ekonomi açısından ve psikolojik olarak yoruldu." ifadelerini kullandı.

- "Tüm çabaların birleştirilmesi gerek"

Arap Birliği'nin Libya dosyası için yapacağı yeni katkılara ilişkin Cemmali, "Birlik, bu konuda tek değil. BM Libya Özel Temsilcisi Martin Kobler ve Afrika Birliği Libya Özel Temsilcisi Jakaya Kikwete ile koordine halinde olacağız. En yakın zamanda Libya'ya istikrar ve güvenliğin gelmesi için birlikte çaba sarf edeceğiz. Arap Birliği diğerlerinden ayrı tek başına bir rol üstlenmeyecek. Çünkü bu, vakit kaybı olur. Bataklıktan çıkmak için tüm çabaların birleştirilmesi gerek. Evet Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Suheyrat anlaşması ve bazı olumlu uluslararası çabalar var. Biz Libya'da bunların üzerine bir şeyler inşa ediyoruz." diye konuştu.

- "Arap Birliği'nin ilk yapacağı, taraflar arasında uyum sağlamak"

Libya'nın bir "Arap ülkesi" olduğunu, Araplar olarak bu ülkedeki rollerinin çok etkili olmadığına işaret eden Cemmali, Arap ülkelerinin Libyalılar için güvenilirlik oluşturduğunu, bu ülke halkının, "Mısır, Tunus ve Cezayir'in doğrudan etkisi olduğu için Libya'nın istikrarını kendi istikrarları olarak gördüklerini" bildiğini belirtti.

Arap ülkelerinin Libya konusundaki farklı tutumlarına da değinen Cemmali, "Arap ülkeleri Libya konusunda belki aynı tutumu takınmamış olabilir. Ancak, Arap Birliği'nin ilk yapacağı şey, bu taraflar arasında uyum sağlamak olacaktır. Ki işimiz kolaylaşsın. Asıl hedefimiz, Libya'da hayatın normale dönmesi. Bu konuda Arap tutumlarında bir farklılık olmayacağını varsayıyoruz. Arap Birliği, bunu Libya dosyasına ilişkin Birlikte ortak tutum oluşturma yoluyla yapacak."şeklinde konuştu.

Sözünü ettiği bu fikirlerin gerçeğe dönüştürülmesine ilişkin Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile gelecek hafta pazartesi günü yapacakları görüşmede Arap vizyonunu belirleyeceklerini söyleyen Cemmali, halihazırda fikirleri derleme, öncelikleri sıralama ve Libya'ya yardım için Arap ülkelerinin sarf ettiği çabaları bir araya getirme aşamasında olduklarını kaydetti.

- "Libya'da bir taraf devre dışı bırakılarak çözüm ortaya konulamaz"

Libya'yı ziyaret edeceğini belirten ancak tarihi hakkında bilgi vermeyen Cemmali, Libya'da herhangi bir taraf devre dışı bırakılarak bir çözüm ortaya konulamayacağını, bu yüzden ziyaret esnasında farklı taraflarla görüşmeler yapacağını aktardı.

Afrika Birliği'nin Libya için yeni inisiyatif başlatmasına da değinen Cemmali, Libya'yı kaostan kurtarma niyetleri sağlam olduğu sürece sarf edilen çabalar arasında bir çekişme ya da uyuşmazlık olmadığını ifade etti.

Libya'ya askeri müdahale seçeneğinin masada olmadığını kaydeden Cemmali, tek yolun barışçıl yol olduğunu belirterek, "Her ne kadar ideolojik açıdan anlaşamasalar da hepsi Libyalı. Birlikte yaşayacaklar. Yıllarca yaşadıkları gibi." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×