Arakan'da operasyonlar durdu

Myanmar ordusunun, Ekim ayında ardından başlattığı operasyonların sona erdiği bildirildi.

Arakan'da operasyonlar durdu
16 Şubat 2017 Perşembe 14:17

Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Thaung Tun tarafından yapılan açıklamada, Arakan'da istikrar sağlandığı için operasyonlara son verildiği belirtildi.

Yangon kentinde dün Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri ve uluslararası diplomatlarla bir araya gelen Thaung Tun, "Ordunun operasyonları bitti. Sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Asayişin muhafazası için polis varlığı yeterli olacak." ifadelerini kullandı.

Aşırı güç kullanımının, temel insan haklarının ihlalinin ve suçun herhangi bir bahanesi olamayacağına işaret eden Thaung Tun, suistimallerin kesin kanıtının ortaya çıkarılması halinde harekete geçileceğinin gösterildiğini savundu.

Devlet Başkanı Danışmanı Bilgilendirme Ofisinden aralık ayında yapılan açıklamada, Arakan'da 9 Ekim'den bu yana uygulanan geceleri sokağa çıkma yasağının iki ay daha uzatıldığı duyurulmuştu.

Arakan eyaletinde 9 Ekim'de sınır karakollarına saldırılar düzenlenmiş, 13'ü güvenlik görevlisi 29 kişi ölmüştü. Saldırılarla ilgili 600 kişi gözaltına alınmıştı. Saldırıların ardından Myanmar ordusu, bölgede güvenlik operasyonları başlatmıştı. Rohingya dayanışma grupları, operasyonların başlamasından bu yana yaklaşık 400 Arakanlı Müslümanın öldüğünü, çok sayıda kadına tecavüz edildiğini ve köylerin yakıldığını belirtmişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin 3 Şubat'ta yayımladığı rapora göre de Myanmar güvenlik güçleri, bölgede yürüttükleri operasyonlarda, toplu tecavüz, adam kaçırma, yargısız infaz, yağmalama, darp gibi çok sayıda insanlığa karşı suç işledi. İnsan Hakları İzleme Örgütü de Myanmar'da yaşanan insan hakları ihlallerine dair geçen hafta yayınladığı raporda, aralarında 13 yaşındakilerin de bulunduğu genç kızlarla kadınların sistematik cinsel saldırılara maruz kaldığını gözler önüne seren tanıklıklara yer vermişti.

Sınır karakollarının bulunduğu Maungdaw ve Yathay Taung kasabalarında nüfusun çoğunluğunu, BM tarafından dünyada en fazla zulüm gören topluluk olarak tanımlanan Arakan Müslümanları oluşturuyor. Arakan eyaletinde 2012 yılında Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan şiddet olaylarında çoğu Müslüman çok sayıda kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmiş, yüz binlerce Müslüman bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×