Antalya'da terör örgütü davası

- Konyaaltı Sahili'nde bombalı eylem yapacakları iddia edilen 4 sanığın yargılanmasına başlandı

Antalya'da terör örgütü davası
15 Temmuz 2016 Cuma 21:23

ANTALYA (AA) - Antalya'da, terör örgütü PKK-KCK terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle, "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma", "tehlikeli madde bulundurma", "genel güvenliği tehlikeye atma" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından hakkında dava açılan tutuklu 4 sanığın yargılanmasına başlandı.

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Mehmet Şeran, Deniz Yıldız, Şeyhmus Çelik, Dilan Demir ile tarafların avukatları ve yakınları katıldı.

Duruşmada savunmasını Kürtçe yapmak istediğini söyleyen Şeran'ın savunması, duruşma salonuna getirilen tercüman aracılığıyla alındı. Mehmet Şeran, savunmasında, hakkında atılı suçlarla ilgili savunma yapmayacağını, fakat olayla ilgili kendisiyle yakalanan sanıklarla maddi ve manevi bir ilişkisinin bulunmadığını öne sürdü.

Sanıkların okuldan arkadaşları olduğunu ve kendisini birkaç günlüğüne evlerinde misafir ettiklerini söyleyen Şeran, "Deniz'le okuldan arkadaşım ama Şeyhmus denen şahsı hiç tanımam. Bunların benim yüzümden tutuklu olmaları beni vicdanen rahatsız etmektedir. Bu vicdani baskı yüzünden çok fazla savunma yapamıyorum. Savunma yapmak için süre talep ediyorum." dedi.

Sanıklardan Deniz Yıldız, Mehmet Şeran ile okuldan tanıştığını, kendisini birkaç günlüğüne misafir ettiklerini, bunun dışında bir ilişkisinin bulunmadığını söyledi.

Dilan Demir de Şeran ile bir samimiyetinin bulunmadığını, emniyet tarafından arandığını da bilmediği iddia ederek, haksız yere yargılandığını ve beraatine karar verilmesini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Dilan Demir ve Şeyhmus Çelik'in tahliyesine karar verirken, diğer sanıklar Mehmet Şeran ve Deniz Yıldız'ın tutukluluğunun devamına karar verdi.

- Olay

Antalya'nın Konyaaltı Sahili'nde, 20 Aralık 2015 tarihinde, terör örgütü üyesi Mehmet Şeran'ın patlamaya hazır hale getirdiği 3 adet zaman ayarlı bomba ele geçirilmişti.

Şeran, Konyaaltı Sahili'nde şüpheli hareketleri nedeniyle polisler tarafında fark edilerek gözaltına alınmıştı. Olayla ilgili bağlantılı olduklara düşünülen Dilan Demir, Deniz Yıldız ve Şeyhmus Çelik de tutuklanmıştı.

- İddianameden

İddianamede, Mehmet Şeran'ın Akdeniz Üniversitesinde eğitim gördüğü sırada terör örgütü PKK saflarına katılarak bir çok eylemde bulunduğu belirtildi.

Şeran'ın terör örgütü üyesi olma suçlamasıyla aramasının olduğu kaydedilen iddianamede, Mehmet Şeran'ın Antalya'ya sahte kimlikle geldiği ve kentin işlek yerlerinde patlatılmak üzere 3 tane zaman ayarlı bombayı üzerinde bulundurduğu bilgisi yer aldı.

Şeran'ın bombalı eylem yapmak üzeri Konyaaltı Sahili yakınlarında uzun süre incelemelerde bulunduğu bilgisine yer verilen iddianamede, daha sonra Şeran'ın iki bombayı aktif hale getirdiğini, ancak sivil ekiplerin Şeran'ın hareketlerinden şüphelenmesi üzerine durdurulduğu, yapılan kimlik sorgusunda sahte kimlik kullandığı tespit edildiği, ekiplerin daha sonra şahsın çantasını aradığı ve kıyafetlerin içinde bir krem kutusu içinde aktif edilmemiş zaman ayarlı bomba bulunduğu kaydedildi.

İddianamede, Mehmet Şeran'a ait çantadaki aktif edilmemiş zaman ayarlı bombanın ekipler tarafında imha edildiği, plaja yerleştirilen diğer bombaların ise 15 dakika arayla patladığı, fakat patlamada ölen ve yaralanan olmadığı ifade edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×