Antalya'da çocuklara "bisiklet ehliyeti"

- Bisiklet kazalarının en aza indirilmesi, erken yaşta trafik kültürünün yerleştirilmesi amacıyla bisikleti olan çocuklara, teorik ve uygulamalı eğitimlerin ardından ehliyet verilecek - İl Milli Eğitim Müdürü Arslan: - "Türkiye'de ilk kez Antalya'da projeyi başlatıyoruz. Bisiklet ehliyeti vereceğiz, yani 'Kuralları biliyor' diye sertifika düzenleyeceğiz. Bunun herhangi bir yaptırımı yok, normal ehliyet değil, yaka kartı gibi olacak"

Antalya'da çocuklara
17 Şubat 2017 Cuma 11:12

ANTALYA (AA) - AYŞE YILDIZ - Antalya'da, bisiklete binen çocuklara trafik kurallarını erken yaşta öğrenmeleri ve kazaların en aza indirilmesi amacıyla "bisiklet ehliyeti" verilecek.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce bisiklet kazalarının önlenmesi, bisiklet kullanımının özendirilmesi ve çocukların trafikte dikkatli olması amacıyla "Ehliyetli Küçük Eller Yollarda Projesi" hazırlandı.

Proje, Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ve Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu Antalya Şubesi ile protokol imzalanarak, yürürlüğe girecek.

İlk etapta Muratpaşa ve Konyaaltı ilçelerinde bahçeleri ve geniş spor salonları bulunan 10 pilot okul belirlendi. 3'er okulla da eşleşerek, iki ilçede toplam 40 okulda eğitim öğretim gören ve bisikleti olan 12 bin 800 öğrenci tespit edildi.

Sürücü kurslarının ve trafik şubesinin belirleyeceği kriterler kapsamında, pilot okullarda çocuklara yönelik teorik eğitimin ardından, uygulaması gerçekleştirilerek. Başarılı öğrencilere ilk kez "bisiklet ehliyeti" verilecek.

Projeyle çocukların erken yaşlarda trafik kurallarını öğrenmesi, hem bisiklet sürerek spor yapması hem de kazaların en aza indirilmesi hedefleniyor. İki pilot ilçedeki eğitimlerin ardından Antalya genelinde yaygınlaştırılacak projenin, Türkiye'de de öncü olması amaçlanıyor.

- "Türkiye'de ilk kez Antalya'da başlatıyoruz"

İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların bisiklet sürmek için erken yaşta trafiğe çıktığını söyledi.

Kazaları en aza indirmek, trafik kültürünü erken yaşlarda yerleştirmek amacıyla çalışma yaptıklarını anlatan Arslan, eğitimler sonucunda uygulamalarda başarılı olanlara "çocuk ehliyeti" verileceğini ifade etti.

Türkiye'de ilk kez Antalya'da projeyi başlatacaklarını vurgulayan Arslan, "Bisiklet ehliyeti vereceğiz, yani 'Kuralları biliyor' diye sertifika düzenleyeceğiz. Bunun herhangi bir yaptırımı yok, normal ehliyet değil, yaka kartı gibi olacak. Başka sonuçlar doğuracak bir şey değil ancak çocuklarımızın bu işi bildiklerini ve öz güven kazanabilmeleri için yapıyoruz." dedi.

Söz konusu çalışmanın, ailelere de iç denetim olacağına dikkati çeken Arslan, aracın içerisinde kırmızı ışıkta geçen anne babayı çocuğunun uyaracağını, trafik kurallarını hatırlatacağını belirtti.

Arslan, Antalya'da bisiklet kullanan çocukları bilinçlendirip, kazaları sıfıra indirmeyi amaçladıklarını belirterek, projenin paydaşlarının emniyet, Büyükşehir Belediyesi ve Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu olduğunu vurguladı.

Protokolün hazırlandığını ve imzalandıktan sonra havanın ısınmasıyla eğitimlerin başlayacağını anlatan Arslan, kursun kriterlerinin sürücü kursları ve emniyet tarafından belirleneceğini ifade etti.

Çocuklara bisiklet ehliyeti için sembolik bir kart geliştireceğini dile getiren Arslan, "Kuralları bilen bisiklet sürücüsü olacak. Bilmeyenlerin de onlara özendiği bir yapıyı oluşturmak istiyoruz. Kuralları öğrenme isteği oluşturacağız. Yavrularımızın anne babalarının kurallara uyması konusunda cesaretlendirici, yaşamı koruyan bir şey geliştirmiş oluyoruz." diye konuştu.

- "Çocuklara trafik kültürünü yerleştireceğiz"

Ailelerin hayati kaygı nedeniyle zaman zaman çocuğunun site içerisinde dahi bisiklet kullanmasından çekindiğini dile getiren Arslan, projeyle çocukların kuralları öğreneceğini ve trafik kültürünün geliştirileceğini söyledi.

Arslan, çocuklara bisiklet sürebilmek için ekipmanların nasıl kullanacağını, sağlıklı yaşam için bisiklet kullanımının öneminin anlatılacağını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığınca Antalya'da 3 bin 500'ün üzerinde bisiklet dağıtıldığına işaret eden Arslan, "Bunları kullanırken uyması gereken kurallar çok daha önemli. Bilinç küçüklerde başlayacağı için yukarı doğru hayat boyu sürecektir. Temelden başlayacak bir davranış kazandırılacak." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×