Ankara Büyükşehir Belediyesi toplu açılış töreni

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2) - "Anamuhalefet partisinin bildirisinde, kalkıyor, sarayı ve iktidar partisini ne yazık ki 'DEAŞ'a ve diğer terör örgütlerine yardım yataklık yapıyor.' diye suçlama yoluna gidiyorlar. Bunlar ne menem bir Anamuhalefet? Böyle bir anlayış olabilir mi?" - "Terör örgütlerine verilen vazife Türkiye'nin önünü kesmek, dikkatini dağıtmak, enerjisini tüketmek, moralini bozmaktır. Türkiye ne zaman kendisi ve bölgesindeki kardeşleri için hayırlı bir adım atmaya kalksa ortalık hemen toza, dumana boğuluyor"

Ankara Büyükşehir Belediyesi toplu açılış töreni
08 Kasım 2016 Salı 17:01

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Anamuhalefet partisinin bildirisinde, kalkıyor, sarayı ve iktidar partisini ne yazık ki 'DEAŞ'a ve diğer terör örgütlerine yardım yataklık yapıyor.' diye suçlama yoluna gidiyorlar. Bunlar ne menem bir Anamuhalefet? Böyle bir anlayış olabilir mi?" dedi.

Erdoğan, Keçiören'deki Ankara Büyükşehir Belediyesi toplu açılış töreninde, milletin arkalarından yürüdüğünü ve kendilerini hiç yalnız bırakmadığını belirtti.

Bunun bir örneğinin 15 Temmuz gecesinde yaşandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşte 15 Temmuz gecesi olduğu gibi gerekirse canını ortaya koyarak tanklara, helikopterlere, F-16'lara meydan okuyarak iradesine ve kendisi için çalışanlara sahip çıktı bu millet. Bu millet farklı be. Bu millet aziz, yüce ve bu millet gücünü Hakk'tan alan ve sevdiğini de Allah için seven bir millet." diye konuştu.

Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında başta Keçiören olmak üzere tüm Ankara'nın tarihe geçecek bir destan yazdığını vurgulayarak, Genelkurmay kavşağında, Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi etrafında şehit olanların arasında çok sayıda Keçiörenli'nin de olduğunu söyledi.

Evlerinden çıkarak kendilerinin, evlatlarının özgürlüğünü, inancını, geleceğini korumak için şehit olanları rahmet ve minnetle yad eden Erdoğan, "Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor." ifadesinin son neferleri olan 15 Temmuz şehitlerimize, terörle mücadele şehitlerimize ve bu toprakları bize vatan kılmak için gözlerini kırpmadan canlarını veren tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu'nun ortasında yer alan Ankara'nın geçmişte uzun süre düşman işgaline uğramadığını dile getirerek, şunları söyledi:

"Ancak 15 Temmuz'da, Ankara'ya düşman ayağı basmamasının sebebinin coğrafi konumu değil, halkının yüreği, cesareti, dirayeti olduğu ortaya çıkmıştır. Darbeciler tanklarla sokaklara çıktığında onların önünden kaçmak şöyle dursun, tankları önlerine katıp kovalayan bir şehre hangi düşman ayak basabilirdi ki? Helikopterler gökten ölüm kusarken, yerden onlara meydan okuyan, yetişebilse kuyruğundan tutup yere çakacak olan bir başkentin evlatlarının önünde hangi düşman durabilirdi ki? Savaş uçakları tepelerinden ses hızını aşarak geçerken, hatta bomba yağdırırken binaların çatısından onların üzerine, eline ne geçtiyse fırlatan bir şehrin evlatları, vatanlarının işgaline izin verir mi? Vermedi ve Allah'ın izniyle bundan sonra da vermeyecek. Ben milletimi Allah için seviyorum ve milletimizle evelallah bu yolda dimdik duracağız ve muasır medeniyetler seviyesinin üzerine de çıkacağız."

15 Temmuz gecesi gösterdiği sağlam duruş sebebiyle Ankara'nın her türlü şükran, takdir, teşekkür ile gazilik, kahramanlık unvanları ile her türlü taltifi hak ettiğinin altını çizen Erdoğan, "Şehitlerimizin ve gazilerimizin fedakarlıklarıyla aydınlattıkları bu yolda hedeflerimiz doğrultusunda kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz. 2023 Türkiye'sini inşa etmek için girdiğimiz bu mücadeleden başarıyla çıkmak boynumuzun borcu haline geldi." değerlendirmesini yaptı.

- "Bunların iddiaları da ideolojileri de yalan"

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin önüne sıra sıra dizilen terör örgütlerinin kimi zaman nöbetleşe kimi zaman da hep birlikte kendilerine verilen görevi yerine getirdiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Nedir bu görev? Terör örgütlerine verilen vazife, Türkiye'nin önünü kesmek, dikkatini dağıtmak, enerjisini tüketmek, moralini bozmaktır. Türkiye ne zaman kendisi ve bölgesindeki kardeşleri için hayırlı bir adım atmaya kalksa ortalık hemen toza, dumana boğuluyor. 'DEAŞ denilen örgüt farklı isimlerle neredeyse 11-12 yıldır Irak'ta, 4,5 yıldır da Suriye'de faaliyet gösteriyor. 'PKK derseniz 1984'ten beri kanlı eylemlerini yürütüyor. Diğer terör örgütlerinin de benzer şekilde bir geçmişleri var. FETÖ ise yaklaşık yarım asrı bulan bir hazırlığın ardından üç yıldır tüm gücüyle ülkemize ve milletimize karşı savaş ilan etmiş durumda. Tüm bu örgütlerin, bölgenin yeniden yapılandırıldığı bir dönemde tüm güçleriyle Türkiye'nin üzerine saldırmaları herhalde bir tesadüf değildir. Üstelik bu örgütler, iddiaları ve ideolojileri normal şartlarda asla bir araya gelmez fakat bakıyorsunuz bugün hiçbiri de aynı senaryoda yer almaktan herhangi bir rahatsızlık duymuyor. Çünkü bunların iddiaları da ideolojileri de yalan. Yıllarca eğitim, yardımlaşma, ibadet diyerek milleti kandıran FETÖ'nün, aslında gözünü kan bürümüş bir katil sürüsü beslediğini 15 Temmuz'da hep birlikte gördük. Üstelik bizim verdiğimiz vergilerle ordumuza aldığımız uçaklarla, helikopterlerle, tanklarla, toplarla, silahlarla bu milletin evladına bunlar ölüm yağdırdılar."

- "Maske yırtıldı, her şey meydana çıktı"

"Maske yırtılmasa hala bize afetti o yüz." mısralarını hatırlatan Erdoğan, buna benzer bir hadise yaşanmasa, bu kadarın tahmin edilemeyeceğini söyledi. "Maske yırtıldı, her şey meydana çıktı." ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bölücü örgüt de lafa gelince demokrasiyi, hakkı, hukuku hiç ağzından eksik etmez ama döktüğü kanın haddi hesabı yoktur. DEAŞ ise İslam'ı istismar eden örgütlerin en alçaklarından biri. Müslümanlara DEAŞ'ın verdiği zararı ancak Haçlı seferlerindeki katliamlarla mukayese edebiliriz. Bu örgüt de aslında kesinlikle yolu kesişmemesi gereken Türkiye'yi en önemli hedefi haline getirmiştir. İşte Anamuhalefet partisinin bildirisinde, kalkıyor, sarayı ve iktidar partisini ne yazık ki 'DEAŞ'a ve diğer terör örgütlerine yardım yataklık yapıyor.' diye suçlama yoluna gidiyorlar. Bunlar ne menem bir Anamuhalefet? Böyle bir anlayış olabilir mi? Yani DEAŞ'a karşı bu mücadeleyi en kararlı şekilde vereceksin ve üstelik sen de bir bildiri yayınlayıp burada 'Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış' kabilinden, bizi bastırmaya kalkacaksın. PKK derseniz bir tarafıyla etnik hassasiyetleri kaşıyıp ırkçılık yapar, diğer tarafta dünyada artık hiçbir karşılığı kalmamış bir ideolojiye tapar. Aynı zamanda bu ideolojinin hedefi olan ülkelerle karışık ilişkiler geliştirir. Hani derler ya 'Deve deseniz deve değil, kuş deseniz kuş değil.' Bunlar tam da işte böyledir."

- "Batı ne der, şurası ne der, burası ne der hiç aldırış etmeyin"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy'un "Çehreler başka, lisanlar, deriler rengarenk, sade bir hadise var ortada, vahşetler denk." dizelerini okuyarak, her şeyin farklı ancak vahşetlerin ve amaçların denk olduğunu dile getirdi.

Tek başına dahi bu tuhaf manzaranın, içinden geçilen sürecinin önemini göstermeye yettiğini belirten Erdoğan, bazıları hala kendi kısır hesaplarının peşinde koşuyor olsa da milletin oyunu gördüğüne ve kararını verdiğine dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sakın kader deme, kaderin üstünde bir kader vardır/ Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır/ Gün batsa ne olur, geceyi onaran bir mimar vardır/ Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır/ Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır.'

Milletimiz, kaderin üzerindeki o kadere teslim olacağını ve sonunda zafere ulaşacağını en son 15 Temmuz destanıyla tüm dünyaya ilan etmiştir. Batı ne der, şurası ne der, burası ne der hiç aldırış etmeyin, Allah ne der ona bakınız. Biz buna bakıyoruz. Türkiye'yi ve Türk milletini hala anlamak istemeyenler için buradan bir kez daha tekrar edeyim, bu milleti bölemeyeceksiniz, bu bayrağı indiremeyeceksiniz, bu ezanları susturamayacaksınız, bu vatanı parçalamayacaksınız, bu devleti yıkamayacaksınız. Yurdumuzun üstünde tüten en son ocak sönene kadar bu kararımızdan vazgeçmeyeceğiz, bu yoldan dönmeyeceğiz."

Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet vurgusu yapan Erdoğan, Türkiye'nin Suriye, Irak ve dünyada mazlumların yanında bunun için bulunduğunu ifade etti.

"Koyun beni Hakk aşkına yanayım, Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan. Yolumdan dönüp, mahrum mu kalayım? Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan." satırların okuyan Erdoğan, açılışı yapılan 88 eserin hayırlı olmasını temenni etti.

- Notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan alana gelişinin ardından, Başbakan Binali Yıldırım ile konuşmaların gerçekleştirileceği platforma çıkarak vatandaşları selamladı.

Erdoğan, vatandaşlardan birinin kendisine ulaştırdığı notu inceledi ve daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya iletti. Notu okuyan Kaya, Erdoğan'ın yanına gelerek bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, başbakan yardımcıları ve bakanlar, günün anısına hazırlanan levhaya imza attılar. Başbakan Yıldırım, kendisine seslenen vatandaşların yanına giderek bir süre sohbet etti.

Konuşmaların ardından toplu açılış törenine geçildi. Başbakan Yıldırım ve bakanların da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik ettiği açılışta, sırasıyla Şereflikoçhisar, Kalecik, Bala ve Çamlıdere ilçelerine video konferans bağlantısı gerçekleştirildi.

Bala ilçesinde yapımı tamamlanan pazar yerine yapılan bağlantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, halde fiyatların nasıl olduğunu sordu. Sivri biberin kilosunun 3 lira olduğunu öğrenen Erdoğan, "Enflasyonu yükselten buydu değil mi?" dedi.

Erdoğan, canlı bağlantıların ardından, yapımı tamamlanan eserlerin açılışını, "Yavuz Sultan Selim Bulvarı, meydanı, 88 eseri hep birlikte coşkuyla, hayır dualarıyla açıyoruz. Tüm Ankaramız’a, tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun diyor, Ya Allah Bismillah." diyerek gerçekleştirdi.

Açılış törenine Başbakan yardımcıları Veysi Kaynak ve Tuğrul Türkeş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, çok sayıda milletvekili ile Ankara Valisi Ercan Topaca da katıldı.

(Bitti)İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×