Anadolu Adalet Sarayı'nda yeni adli yıl açılışı

- İstanbul Valisi Şahin: - "Bu millete, bu devlete yönelecek her türlü tehdidin karşısında bütün kurum ve kurumlarıyla bu ülke dimdik ayaktadır. Bunu biz 15 Temmuz'da gösterdik" - "Ama burada en kritik görevlerden birisi de adliyelerimize düştü ve bu görevi başarıyla yerine getiriyorlar. İnşallah bir daha bu ülke bu tür ihanetlerle muhatap olmaz, karşılaşmaz" - Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Tosun: - "Gerek yargı içerisinde gerekse diğer kurum ve kuruluşlarla hepimiz özverili bir şekilde çalışarak, gereken fedakarlıklar neyse, gerekirse canımızı vermekse onu da vererek, bu memleketi FETÖ diye tabir edilen terör örgütüne asla ve asla teslim etmeyeceğiz"

Anadolu Adalet Sarayı'nda yeni adli yıl açılışı
01 Eylül 2016 Perşembe 12:33

İSTANBUL (AA) - İstanbul Valisi Vasip Şahin, bu millete, bu devlete yönelecek her türlü tehdidin karşısında bütün kurum ve kurumlarıyla bu ülkenin dimdik ayakta olduğunu belirterek, "Bunu biz 15 Temmuz'da gösterdik. Ama burada en kritik görevlerden birisi de adliyelerimize düştü ve bu görevi başarıyla yerine getiriyorlar. İnşallah bir daha bu ülke, bu tür ihanetlerle muhatap olmaz, karşılaşmaz." dedi.

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'nda yeni adli yılın açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Adalet sarayının E Blok zemin katında düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Vali Şahin, törendeki konuşmasında, yeni adli yılın hayırlara vesile olmasını dileyerek, herhangi bir kötü olayın yaşanmadığı, adaletin gerçek anlamda tahakkuk ettiği bir adli yıl diledi.

Şahin, "Adaletsiz hiç bir şey olmaz, mülk adaletsiz ayakta durmaz. Mülkten kasıt devlet. Devlet ancak adaletli davranan yöneticileri olursa ayakta durur. Bu anlamda baktığımızda adliyelerimiz, mahkemelerimiz aslında kamu hizmetlerinde bir regülatör, bir düzenleyici ve denetleyici, yanlış yola saptığında o düzeltici formuyla doğru yola getirici fonksiyonu taşıyan bir kurum." diye konuştu.

Bu yıl hizmete geçen Bölge Adliye Mahkemeleri'nin de hayırlı olmasını dileyen Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu millete, bu devlete yönelecek her türlü tehdidin karşısında bütün kurum ve kurumlarıyla bu ülke dimdik ayaktadır. Bunu biz 15 Temmuz'da gösterdik. Ama burada en kritik görevlerden birisi de adliyelerimize düştü ve bu görevi başarıyla yerine getiriyorlar. İnşallah bir daha bu ülke, bu tür ihanetlerle muhatap olmaz, karşılaşmaz. Bir millet nasıl ayağa kalkarmış tüm kurum ve kuruluşlarıyla, tüm sivil toplum kuruluşlarıyla, fert fert her bir insanıyla bir millet nasıl direnirmiş onu gösterdik. Bir tarih yazdık. İnşallah bundan sonra bu işe tevessül etmek isteyenler, 40 defa düşünecek, bin defa düşünecek ondan sonra harekete geçebilecekse geçecektir. Ama inşallah bizler bir millet olarak, birlik ve beraberlik içerisinde kurumlarımızla, kuruluşlarımızla, yargımızla, idaremizle ve milletimizle hep beraber, bu milletin tarihine yakışır bir şekilde istikbalini de hazırlamış olacağız."

- "Bu memleketi FETÖ'ye asla teslim etmeyeceğiz"

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Hayri Kaynar da istinaf mahkemelerinin faaliyete geçmesinin Türk yargısı açısından bir devrim niteliğinde olduğunu belirterek, bu sayede ilk derece mahkemelerinde verilen kararların daha etkin şekilde denetleneceğini, iş yükünün azalacağını, Yargıtay'a giden dosya sayısı da azalacağı için Yargıtay'ın bir içtihat mahkemesi haline geleceğini söyledi.

Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Hadi Salihoğlu, her şeyin temeli adaletin gerçekleşmesi için 38 yıldır çalıştığını ifade etti. Bundan böyle de 20 Temmuz'da faaliyete geçen Bölge Adliye Mahkemesi'nin hep birlikte bu millete hizmetini sağlayacaklarını anlatan Salihoğlu, "Bu dönem gerçekten çok çalışmamız gereken bir dönem. Ben tüm şehitlerimize, 15 Temmuz şehitleri ile gazilerine, bu ülkeyi bize emanet eden aziz Atatürk ve silah arkadaşlarına sonsuz saygılarımı sunuyor, hepinize yeni dönemde başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun ise yeni adli yılın hayırlı olmasını temenni ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2016-2017 adli yıl açılışına çok daha mutlu girmeyi arzu ederdik. Yine de mutluyuz, vatan sevgisinden dolayı mutluyuz. Çok ciddi sıkıntılarımızın olduğunun millet olarak da bilincindeyiz. Bu sıkıntıları el birliğiyle birlik ve beraberliğimizi koruyarak aşacağız. Gerek yargı içerisinde gerekse diğer kurum ve kuruluşlarla hepimiz özverili bir şekilde çalışarak ve gereken fedakarlıklar neyse gerekirse canımızı vermekse onu da vererek, bu memleketi FETÖ diye tabir edilen terör örgütüne asla ve asla teslim etmeyeceğiz."

Daha farklı konularla adli yılın açılışını yapmayı arzu ettiklerini dile getiren Tosun, "15 Temmuz'da milletimizin canına kasteden bu teröristler her şeyin önüne geçti. Gerek kişisel hayatımızda gerekse devlet işlerinde aciliyet sıralamasında birinci sıraya çıktı. Bu nedenle önümüzdeki kısa vadede çok acil, orta ve uzun vadede de süreklilik arz eder biçimde devlet, tüm kurumlarıyla bu terör örgütünden temizlenmek için çaba sarf edecektir." diye konuştu.

Törende konuşmaların ardından pasta kesildi. Törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kartal Kaymakamı Cemil Aksak, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, başsavcıvekilleri, hakim ve savcılar ile çok sayıda adliye personeli katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×