Amirallerin kurtarıldığı an güvenlik kamerasında

- FETÖ'nün darbe girişiminde derdest edilerek, helikopterle Akıncı Üssü'ne götürülmek istenen 2 amiralin kurtarılmasına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı - Görüntülerde, bir astsubay ve uzman çavuşun pilotlara tabancayla müdahale ederek kurtardığı, ardından amiralleri güvenli alana götürdüğü görülüyor - Astsubay İçen: - "Kalkma hazırlığında olan helikopterin içinde 2 amirali gördük. Bunun üzerine hiç düşünmeden hızlıca silahlarımızı doğrulttuk. Pilotlara motoru durdurmalarını söyledim. Önce beni dinlemediler. Ben de silahımı hiç indirmedim. Kararlı olduğumu görünce motoru susturdular"

Amirallerin kurtarıldığı an güvenlik kamerasında
09 Ağustos 2016 Salı 11:10

İZMİR (AA) - MUSTAFA YILDIRIM - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde derdest edilerek, helikopterle Akıncı Üssü'ne götürülmek istenen 2 Tümamiral'in, tabancayla helikoptere müdahale eden iki asker tarafından kurtarılmasına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı.

Görüntülerde, bir astsubay ve uzman çavuşun pilotlara tabancayla müdahale ederek, kurtardığı amiralleri güvenli alana götürdüğü görüntüler yer aldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi derdest edilmelerinin ardından, bir odada tutulan ve daha sonra helikopterle Akıncı Üssüne götürülmek istenen Foça Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığında görevli Tümamiral Aydın Şirin ile misafiri Tümamiral Hasan Nihat Doğan'ın kurtarılma anına ilişkin yeni görüntülere ulaşıldı.

Görüntülerde, darbeci askerlerin amiralleri bindirerek, çalışır durumda hazır beklettiği "Couger" tipi helikopterin yanına gelen Güvenlik Taburu'nda görevli Astsubay Bora İçen ile Uzman Çavuş Mahmut Sürer'in tabancalarını pilotlara doğrulttuğu gözleniyor.

Pilotların kendilerine silah doğrultulmasına rağmen, ilk anda tepki vermediği ancak kararlı tutum karşısında helikopterin motorlarının durdurulduğu görüntülerde, İçen ile Sürer'in iki tümamirali helikopterden indirdikten sonra tabancalarını bırakmadan, tedbirli bir şekilde güvenli alana götürdükleri yer alıyor.

Astsubay Bora İçen, İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ndeki ifadesinde, 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı Güvenlik Hareket Merkezi'nde görevli olduğunu, "Piste izinsiz olarak helikopter indi" anonsu üzerine birlikte görev yaptığı Uzman Çavuş Mahmut Sürer ile bölgeye gittiklerini anlattı.

- Helikopterin içi boş kovan doluydu

Burada bekleyen "Skorsky" tipi helikopterden sağ göğsünden vurulmuş yaralı bir personelin indiğini, helikopterin alt kısmının isabet aldığını gördüklerini aktaran İçen, helikopterin içerisinde çok sayıda boş kovan ve mayon gördüklerini, sağ tarafta da makineli tüfeğin kurulu olduğunu ifade etti.

Helikopterden inen Muharebe Arama Kurtarma (MAK) birliğindeki askerlere nereden geldiklerini sorduklarını, "Bilmiyoruz" yanıtını aldıklarını belirten İçen, o an yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Skorsky'nin arkasında çalışır vaziyette Couger tipi helikopteri fark ettik. Helikopterde 2 amiral olduğu ve kuyruk numarası verilen helikopterin kalkışına izin verilmeyeceği telsiz anonsuyla bize iletildi. Kalkma hazırlığındaki helikopterin içinde 2 amirali gördük. Bunun üzerine hiç düşünmeden hızlıca silahlarımızı doğrulttuk. Pilotlara motoru durdurmalarını söyledim. Önce beni dinlemediler. Ben de silahımı hiç indirmedim. Kararlı olduğumu görünce motoru susturdular. Helikopterdeki 2 pilot elleri havada teslim oldu. Bize desteğe gelen ekiplerle pilotları gözaltına aldık. Daha sonra 2 amirali güvenli bölgeye götürdük."

Darbe girişiminde bulunan askerlerden şikayetçi olan tümamiraller, kendilerini kurtaran askerler için "Kahraman" değerlendirmesini yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×