Amerika Diyanet Merkezi'nde Kurban Bayramı namazı

- Binlerce Müslümanı bir araya getiren bayram namazında caminin içi ve avlusu tamamen doldu - Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Kılıç: - "Son dönemde ülkemizde yaşanan olayların ardından Türkiye’ye destek verme niyetinin, bugünkü kalabalıkta etkili olduğuna inanıyorum" - Amerika Diyanet Merkezi Başkanı Çolak: - "Bayramın huzur veren ruhunu diğer Müslüman kardeşlerimizle birlikte burada yaşıyoruz"

Amerika Diyanet Merkezi'nde Kurban Bayramı namazı
12 Eylül 2016 Pazartesi 20:22

WASHINGTON (AA) - ABD'de başkent Washington DC ve çevre eyaletlerde yaşayan binlerce Müslüman, Kurban Bayramı namazı için Amerika Diyanet Merkezinde (DCA) bir araya geldi.

Başkent Washington DC'ye yarım saatlik mesafede Maryland eyaletinde yer alan DCA'da buluşan binlerce Müslüman, merkez bünyesindeki camide tekbirler ve dualar eşliğinde Kurban Bayramı namazını kıldı. Caminin içi ve avlusu tamamen dolarken çok sayıda kişi de cami dışında namazlarını eda etti.

Namazın ardından kurbanın önemi ve Müslümanlar arasındaki dayanışmanın vurgulandığı İngilizce ve Türkçe hutbeyi dinleyen Müslümanlar, daha sonra bayramlaştı ve DCA tarafından merkezin bahçesinde organize edilen kahvaltıya katıldı.

AA muhabirine açıklama yapan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, bu yıl geçen yıldan daha fazla cemaatin bayram namazı için merkeze geldiğini belirterek “Son dönemde ülkemizde yaşanan olayların ardından Türkiye’ye destek verme niyetinin, bugünkü kalabalıkta etkili olduğuna inanıyorum.” dedi.

- Bayram namazı manevi birliktelik ve dayanışmaya vesile

Büyükelçi Kılıç, camiye gelenlerle sohbetlerinde, bugünkü bayram namazının hem diğer Müslümanlarla manevi birlikteliğe hem de Türk halkıyla dayanışmaya vesile olduğunu müşahede ettiklerini ifade etti.

“Kahraman milletimizin cesareti sayesinde 15 Temmuz felaketi ülkemizden savuşturuldu” diyen Kılıç, Türkiye’nin bir kez daha demokrasi destanı yazdığını ve Amerikalı Müslümanların buna verdiği manevi desteği aktardı.

- Amerikalı Müslümanların Türkiye’ye manevi desteği

DCA Başkanı ve Washington Din Hizmetleri Müşaviri Yaşar Çolak ise caminin avlusu dahil tüm bölümlerinin tamamen dolduğu bayram namazında gönül coğrafyasından her köşesinden Müslümanların bir araya geldiğini vurguladı.

“Bayramın huzur veren ruhunu diğer Müslüman kardeşlerimizle birlikte burada yaşıyoruz.” diyen Çolak, bayram namazında külliyenin her yerinin dolduğunu hatırlatarak bunun, diğer Müslümanların Türkiye’ye manevi desteği olduğunu dile getirdi.

Müslümanları birbirine düşürmek için çok fazla unsur olduğuna işaret eden Çolak, “İşte bu yüzden bizi birbirimize yakınlaştıracak böyle bayramlara, kurbanlara ve camilere ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Aslen Bayburtlu olan ve Maryland’de bir Türk marketi işleten Bahattin Kaymak adlı ise gurbette bir bayram daha geçirdiklerini belirtti. Maryland civarında yaşayan Türkler ve diğer Müslümanlar için Diyanet Amerika Merkezinin bir çekim yeri olduğunu bildiren Kaymak, böyle güzel bir mekanda bayram namazı kılma imkanı buldukları için çok mutlu olduklarını anlattı.

Fildişi Sahili asıllı Amerikan vatandaşı Seyban Traore ise böyle güzel bir camide bayram namazı kılmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ve emeği geçen herkese teşekkür ettiğini vurguladı. “Türkiye’nin hakkını teslim etmeliyiz.” diyen Traore, farklı milletlerden birçok Müslüman ile bu mekanda bir araya geldiklerini ve bunun ABD’de çok değerli olduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 yıldır ibadete açık olan ve resmi açılışı 2 Nisan 2016'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan DCA, kısa süre içinde hem bölgede yaşayan Türkler hem de farklı milletlere mensup Amerikalı Müslümanlar tarafından bir "cazibe merkezi" olarak görülüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×