Amasya'da doktora şiddete protesto

- Merzifon Devlet Hastanesinde görevli Dr. Hakan Barış Demirbaş'ın bir hasta tarafından darbedilmesi, Sağlık-Sen üyelerince protesto edildi

Amasya'da doktora şiddete protesto
23 Mayıs 2016 Pazartesi 12:51

AMASYA (AA) - Merzifon Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde görevli Dr. Hakan Barış Demirbaş'ın bir hasta tarafından darbedilmesine, Sağlık-Sen üyeleri tepki gösterdi.

Sağlık-Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık, Devlet Hastanesi bahçesinde yaptığı basın açıklamasında, büyük bir özveriyle hizmet veren ve sağlıkta dönüşümün mimarı olan sağlık çalışanlarının şiddete maruz kaldıklarını belirtti.

Son olarak acil serviste görevini yapan bir meslektaşlarının hastalara karşı iyi niyetle yaklaşmasına rağmen, bir hasta tarafından darbedildiğini anlatan Eliaçık, arkadaşlarının saldırı sonucu görevini yerine getiremediğini ve kendisine 7 gün iş göremez raporu verildiğini ifade etti.

Sağlık hizmetlerinin özellikli ve kuralları olan, bilimsel ölçülere göre yapılan bir hizmet olduğunu vurgulayan Eliaçık, "Uyulması gereken kurallar hasta yararınadır, hastalar daha çabuk iyileşsin diye uygulanır. Bu kurallara herkesin uyması gerekir. Şiddet hiçbir şeyi çözmez. Meslektaşlarımız özveri ve nezaketle çalışıyor. Nezaketimiz ve iyi niyetimiz, güçsüzlük ve zafiyet olarak değerlendirilmemeli." dedi.

Söz konusu kişinin sağlık çalışanlarına hakaret ve tehdit içeren sözler de sarfettiğini kaydeden Eliaçık, şunları söyledi:

"Sağlık çalışanları büyük bir özveriyle hizmet veriyor. Yetersiz sayıyla sağlık hizmetlerinin sunumunda bir devrim yapan ve sağlıkta dönüşümün mimarı olan sağlık çalışanlarımız zaman zaman şiddete maruz kalmaktadır. Bu tür saldırılar, 24 saat kesintisiz görev yapan sağlık çalışanlarının motivasyonunu ve çalışma huzurunu bozmaktadır. Bu saldırıların son bulmasını istiyoruz. Bu olayları hekimlerimize yaşatanların hak ettiği cezaları almasını istiyoruz. Sağlık çalışanlarına sahip çıkılması, hizmet kalitesinin artmasına büyük ölçüde katkı sunacaktır."

Öte yandan, Merzifon Devlet Hastanesinde 20 Mayıs'ta Dr. Demirbaş'ı darbettiği iddiasıyla gözaltına alınan M.G, savcılıkça ifadesinin alınmasının ardından, serbest bırakıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×