Almanya'nın İzmir Başkonsolosluğu önünde protesto eylemi

- Vatan Partisi İzmir İl Başkanlığı üyesi bir grup, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanımaya hazırlandığı öne sürülen Almanya Federal Meclisi'ni protesto etti

Almanya'nın İzmir Başkonsolosluğu önünde protesto eylemi
26 Mayıs 2016 Perşembe 15:12

İZMİR (AA) - Vatan Partisi İzmir İl Başkanlığı üyesi bir grup, Almanya'nın İzmir Başkonsolosluğu önünde, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanımaya hazırlandığı ileri sürülen Almanya Federal Meclisi'ni protesto etmek için eylem yaptı.

Balçova ilçesindeki başkonsolosluk önünde toplanan grup, Türk bayrakları ile Almanya Federal Meclisi'nin 1915 olaylarıyla ilgili yetkisinin bulunmadığını içeren döviz ve pankartlar açtı, "Soykırım yapmadık, vatan savunduk" sloganları attı.

Polisin güvenlik tedbiri aldığı eylemde, Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Rifat Mutlu, genel başkanları Doğu Perinçek'in, Almanya Federal Meclisi Başkanı Prof. Dr. Norbert Lammert'e hitaben yazdığı mektubu okudu.

Mutlu, mektupta yer alan Perinçek'in, "1948 Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'ne ve AİHM Perinçek-İsviçre davası kararına göre, 1915 olaylarıyla ilgili yetkili mahkemeler, Türkiye'nin yetkili yerel ceza mahkemeleri ile Lahey Adalet Divanı'dır. Alman Meclisi'nin bu şekilde bir karar alma hakkı yoktur, bu yanlış düzeltilmeli ve nefret suçundan kaçınılmalıdır." ifadelerine dikkati çekti.

Daha sonra Rifat Mutlu ve beraberindekiler, Doğu Perinçek'in yazdığı mektubun Almancasını, İzmir Başkonsolosu Thomas Gerlach'a sunulması için kapıdaki görevlilere iletti.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×