Almanya'nın ağustos ihracatı arttı

- Almanya'nın mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı ağustosta önceki aya kıyasla yüzde 5,4, ithalatı da yüzde 3 yükseldi - Arındırılmış rakamlarla dış ticaret fazlası, 19 milyar avroluk piyasa beklentisinin üstünde 22,2 milyar avro seviyesinde gerçekleşti

Almanya'nın ağustos ihracatı arttı
10 Ekim 2016 Pazartesi 11:33

FRANKFURT (AA) - Almanya'nın mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 5,4 ve ithalatı yüzde 3 artarken, dış ticaret fazlası ise 22,2 milyar avroyla beklentinin üstünde gerçekleşti.

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) bugün açıkladığı geçici verilere göre, Almanya’da ağustos ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış 102,3 milyar avroluk ihracat, 80,1 milyar avroluk da ithalat gerçekleştirildi.

Ülkenin ağustos ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı temmuz ayına oranla yüzde 5,4, ithalatı ise yüzde 3 yükseldi.

Ağustosta mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış dış ticaret fazlası da 19 milyar avroluk piyasa beklentisinin üstünde 22,2 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.- Arındırılmamış ihracat yüzde 9,8 arttıArındırılmamış rakamlarla ele alındığında ağustos ayında 96,5 milyar avroluk ihracat, 76,5 milyar avroluk ithalat yapıldı. Ülkenin arındırılmamış rakamlarla ihracatı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 9,8 ve ithalatı da yüzde 5,3 artış kaydetti. Almanya'nın arındırılmamış rakamlarla dış ticaret fazlası ise 20 milyar avro olarak belirlendi.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya, ağustosta Avrupa Birliği (AB) ülkelerine arındırılmamış rakamlarla 54,3 milyar avro değerinde ihracat, bu ülkelerden 48,5 milyar avroluk ithalat gerçekleştirdi. Geçen yılın ağustos ayına kıyasla AB ülkelerine ihracat yüzde 10 ve bu ülkelerden ithalat yüzde 5,2 arttı.

19 üyeli Avro Bölgesi’ne ise söz konusu ayda 32,6 milyar avroluk ihracat, bu ülkelerden 32,5 milyar avroluk ithalat yapıldı.

Bu dönemde, Avro Bölgesi’ne ihracat yüzde 8,8 ve bölgeden ithalat yüzde 4,1 arttı. Avro Bölgesi’ne dahil olmayan AB ülkelerine ihracat yüzde 11,8’lik artışla 21,7 milyar avro, ithalat da yüzde 7,5’lik artışla 17 milyar avroya çıktı.

Ağustosta Almanya'nın, AB dışındaki ülkelere (üçüncü ülkeler) ihracatı 42,2 milyar avro ve bu ülkelerden ithalatı 28 milyar avro olarak belirlendi. Almanya'nın söz konusu ülkelere ihracatı geçen yılın ağustos ayına kıyasla yüzde 9,6 ve bu ülkelerden ithalatı da yüzde 5,5 yükseldi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×