Almanya'dan Halep'e insani yardım için Rusya'ya çağrı

- Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert: - "Rusya'dan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed üzerindeki güçlü etkisini kullanmasını bekliyoruz"

Almanya'dan Halep'e insani yardım için Rusya'ya çağrı
15 Ağustos 2016 Pazartesi 17:51

BERLİN (AA) - Almanya, Rusya'ya çağrıda bulunarak, Halep'te geçici bir ateşkesin sağlanması ve kente insani yardımların ulaştırılabilmesi amacıyla Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed üzerinde etkisini kullanmasını istedi.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, kuşatma altında bulunan Halep'e acil insani yardım ulaştırılabilmesi için harekete geçilmesi gerektiğini belirterek, "Rusya'dan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed üzerindeki güçlü etkisini kullanmasını bekliyoruz." dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve ona destek veren Rusya'nın, Halep'teki sivil halka temel gıda ve tıbbi yardımların ulaştırılmasını engellememeleri gerektiğini vurgulayan Seibert, "Bu konuda temel sorumluluk onların. Halep'te ölümler devam mı edecek, yoksa insanlara aylardır süren yaşam mücadelesinin ardından yardımlar ulaşacak mı, gelecek için umutlanabilecekler mi? Bu her şeyden önce onların kararlarına bağlı." ifadesini kullandı.

Rusya'nın gündeme getirdiği, günde 3 saatlik ateşkes önerisinin, sivil halka insani yardım ulaştırabilmek için yeterli olmadığını vurgulayan Seibert, "Tüm insani yardım uzmanları, Kızılhaç yetkilileri, çok daha uzun bir süre silahların susması gerektiğini söylüyor. Halep'e engellemeler olmadan insani erişim sağlanması, gıda yardımları ve tıbbi malzemelerin ulaştırılması gerekiyor." diye konuştu.

Seibert, bölgede geçici bir ateşkesin sağlanmasını, Birleşmiş Milletler gözetiminde halka bir an önce insani yardımların ulaştırılmasını umut ettiklerini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×