Almanya'da "Fest-i Ramazan" etkinliği

- Dortmund kentindeki kültür festivali alanını bir milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor

Almanya'da
20 Haziran 2016 Pazartesi 14:42

DORTMUND (AA) - Almanya'nın Dortmund kentinde ramazan ayı süresince gerçekleştirilen "Fest-i Ramazan" etkinliği, bu ülkede yaşayan Türklerin yanı sıra Almanlardan da büyük ilgi görüyor.

Bu yıl 5'incisi düzenlenen festivalin organizatörü Ergün Özkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkinlik alanını ramazan ayı boyunca yaklaşık bir milyon kişinin ziyaret etmesini beklediklerini söyledi.

Ramazan kültürünü yaşatmak için düzenlenen festivalde 7'den 70'e herkesin bir araya geldiğini kaydeden Özkaya, etkinliğe sadece Türklerin değil Almanlar ve diğer milletlerden kişilerin de büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

"Fest-i Ramazan"ın, Avrupa hatta dünyanın en büyük ramazan festivali olduğunu dile getiren Özkaya, "Türkiye ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden katılan 180'e yakın esnafımız var. 40'ı Türkiye'den olmak üzere yöresel lezzetler var. Tatlı stantları, kültür, sanat, bir buçuk kilometreye yakın alışveriş çarşısı, çocuklar için lunapark var. Teravih namazı kılınabilmesi için mescit bölümü, Türkiye'den gelen, çocuklar için tiyatrolar var. Kısacası lezzetin ve kültürün iç içe olduğu bir festival." diye konuştu.

Özkaya, "Fest-i Ramazan"ın, ihtiyaç üzerine hayata geçirildiğini belirterek, "Birçok cemiyet ve cemaat çeşitli programlar yapıyor ancak bu programlara kendi çevrelerinden insanlar katılıyor. Biz de istedik ki tüm Türk milletini bir araya getirelim." dedi.

Anadolu'nun tüm renklerini Almanya'ya taşıyarak toplumda uyumun sağlanmasına ama aynı zamanda da kültürel bilincin ayakta kalmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını vurgulayan Özkaya, "Sultanahmet ve Feshane Şenlikleri'ni örnek aldık. Avrupa'da yoktu böyle bir şey, artık oldu. Bütün milletimiz birlik ve beraberlik içerisinde Fest-i Ramazan'ı doyasıya yaşıyor." şeklinde konuştu.

Borussia Dortmund takımının maç yaptığı "Signal Iduna Park" stadyumunun karşısına kurulan festival alanı, ramazan ayı boyunca her gün 18.00-02.30 saatlerinde gezilebilecek.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×