Almanya Federal Meclisi İstanbul'da protesto edildi

- Almanya Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanımaya hazırlandığı öne sürülen Federal Meclisi'ni protesto etti

Almanya Federal Meclisi İstanbul'da protesto edildi
24 Mayıs 2016 Salı 15:38

İSTANBUL (AA) - Almanya Federal Meclisi'nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanımaya hazırlanması, İstanbul'da Almanya Başkonsolosluğu önünde protesto edildi.

Beyoğlu'nda başkonsolosluk önünde toplanan grup, ''Alman meclisi mahkeme değildir'', ''Milletvekilleri yargıç değildir'', ''Sen yetkili değilsin'' yazılı dövizler açtı. Polis protesto sırasında Almanya Başkonsolosluğu önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, burada yaptığı açıklamada, 1915 yılı olaylarına dair Ermeni iddialarının Federal Meclisi'ne gelmesinin Türk Alman dostluğunu bozabileceğini ve önergenin Alman parlamentosundan geçmemesi gerektiğini belirtti.

28 Mayıs Cumartesi günü Berlin'de büyük bir Türk yürüyüşü düzenleneceğini ifade eden Önsel, ''Bu yürüyüş Almanya'daki tüm Türk derneklerinin katılımıyla gerçekleşecek. Büyük tarihi yürüyüş olacak. Bu yürüyüşte Alman meclisinin önüne gideceğiz. Oradan meclise sesleneceğiz. Onları tarihi hataya düşmemeleri konusunda uyaracağız. Türkiye'den gelmek isteyenler bize ulaşabilirler. Uçaklarımızı tuttuk.'' diye konuştu.

Önsel, konuşmasının ardından Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in Almanya Federal Meclisi Başkanı Norbert Lambert'e yazdığı mektubu okudu.

Perinçek'in mektubunda şu ifadelere yer verildi:

''Almanya günümüz dünyasında Türkiye'nin stratejik dostudur. Alman ve Türk milletleri tek kutuplu bir dünya istemiyorlar. En büyük ticaret ortaklarımızdan biri olan Almanya ile ekonomik ve kültürel ilişkilerimizin gelişmesi, ülkemizin yararınadır. Alman meclisinin yargının yetkisini çiğneyerek 1915 olayları konusunda soykırım hükmü vermesi hukukla açıklanamaz ancak Türklere karşı düşmanlıkla açıklanabilir ve Almanya'da Türk düşmanlığını kışkırtır.''

Grup, Doğu Perinçek'in Alman Meclisi Başkanı Norbert Lammert'e hitaben Almanca yazdığı mektubu konsolosa verecek.


Etiketler; #protesto

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×