Almanya Ekonomi Bakanı Gabriel, İran'da

- İran Yargı Erki Başkanı Laricani: - "Eğer hükümet ve Dışişleri Bakanı'nın yerinde olsaydım, böyle bir kişiye ülkeye giriş izni vermezdim"

Almanya Ekonomi Bakanı Gabriel, İran'da

TAHRAN (AA) - İran Yargı Erki Başkanı Muhammed Sadık Laricani, Almanya Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel'in İran'a gelmesini eleştirdi.

Yargı Erki resmi internet sitesi dadiran.ir'in haberine göre, yüksek yargı üyeleriyle yaptığı toplantıda konuşan Laricani, "Eğer hükümet ve Dışişleri Bakanı'nın yerinde olsaydım, böyle bir kişiye (Almanya Ekonomi Bakanı Gabriel) ülkeye giriş izni vermezdim." dedi.

Almanya Ekonomi Bakanı Gabriel'in iki gün sürecek İran ziyareti, gezi öncesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesinin İran'ın İsrail'i tanımasına bağlı olduğuna dair yaptığı açıklamaların gölgesinde başladı.

İran'daki bazı muhafazakar medya organlarının eleştirilerinin yanı sıra Yargı Erki Başkanı Laricani, Alman Bakan Gabriel'i sert bir dille eleştirirken, Hasan Ruhani hükümetinin Alman Bakana ülkeye giriş izni vermesine tepki gösterdi.

Laricani, "Hükümet ve Dışişleri Bakanı'mızın (Cevad Zarif) işine müdahale etmek istemiyorum. Devlet erkleri ayrıdır ama eğer onların yerinde olsaydım, bu bakanın ülkeye girmesine izin vermezdim. Her halükarda yöneticilerimiz halkın onurunu korumalı ve bu tür kişilere yolu kapamalıdır. Ta ki diplomasi diline riayet edip özür dilesinler." ifadelerini kullandı.

Alman Bakan, beraberindeki 160 kişilik işadamı heyetiyle bugün Tahran'daki temaslarına başladı.

Ziyaret öncesi Gabriel'in ilişkilerin geliştirilmesiyle ilgili ön şart belirtmesi, Almanya'nın ekonomik alanda İran'dan daha fazla imtiyaz edinme amacı güttüğü şeklinde değerlendiriliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×