Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer:

- "Biz, (Türkiye ile) siyasi ilişkilerin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yeniden tamamen normale dönmesini diliyoruz"

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer:
28 Haziran 2016 Salı 16:58

BERLİN (AA) - Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Türkiye ile siyasi ilişkilerin yeniden normale dönmesini istediklerini söyledi.

Schaefer, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, sadece NATO’da değil, DAEŞ ile mücadelede de Türkiye ile müttefik olduklarını ifade ederek Türkiye'de bulunan Alman askerlerinin DAEŞ’e karşı mücadelede faaliyetlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirmelerini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Türkiye'nin iyi bir ev sahibi olduğunu vurgulayan Schaefer, bunun için de teşekkür ettiklerini kaydetti.

"Biz, siyasi ilişkilerin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yeniden tamamen normale dönmesini diliyoruz. Sadece iki hükümetin değil, iki parlamentonun ilişkilerinin de" ifadesini kullanan Schaefer, Almanya Dışişleri Bakanlığının, Türk hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı ile yapacağı görüşmelerde bu hedefe ulaşmak için ellerinden geleni yapacağını kaydetti.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Michael Henjes de Türkiye ile askeri operasyonlardaki işbirliğinin mükemmel olduğunu söyledi.

Henjes, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in Türkiye ziyaretiyle ilgili Türk hükümetiyle hazırlık içinde olduklarını kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×