Almanya Başbakanı Merkel, döner kesti

- Katıldığı şenlikte kestiği dönerden tadan Merkel, çalışanların özçekim taleplerini geri çevirmedi

Almanya Başbakanı Merkel, döner kesti
05 Temmuz 2016 Salı 22:01

BERLİN (AA) – Almanya Başbakanı Angela Merkel, yaz şenliğinde döner tezgahının başına geçerek döner kesti.

Merkel, lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis Grubu’na bağlı Orta Ölçekli İşletmeler Birliği’nin başkent Berlin'deki geleneksel yaz şenliğine katıldı.

Bazı şirketlerin stantlarını ziyaret eden Merkel, bir döner şirketinin standında döner tezgahının başına geçti.

Daha sonra stant çalışanından kendisine bir tabak hazırlanmasını isteyen Merkel, kestiği dönerin yanı sıra salatayı tattı.

Merkel, stant çalışanlarının özçekim ricasını kırmayarak fotoğraf çektirdi.

Gazetecilerin sorularını cevaplamayan Merkel, programda yaptığı konuşmada, bir taraftan küreselleşmenin hız kazandığını, diğer taraftan da bu değişime ayak uydurma konusunda endişe taşıyan insanların bulunduğunu ifade etti.

İngiltere'nin, Avrupa Birliği’nden ayrılmasına (Brexit) ilişkin yapılan referandum sonucuna da değinen Merkel, Avrupa Birliği'nde yeni sözleşmelere ilişkin teorik tartışmaların yapılmamasını istedi.

"Kendi ev ödevlerimizi yapmamız lazım." diyen Merkel, insanların, ekonominin büyümesinin sağlanmasını ve istihdamın artırılmasını beklediğini kaydetti.

Geleceği daha fazla düşünmek gerektiğini vurgulayan Merkel, "Dünya uyumuyor. Dünya değişmekte. Başka ülkeler de refah içinde yaşamak istiyor. Bundan dolayı daha da hızlanmamız lazım." ifadelerini kullandı.

Diğer ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmalarının avantajlarını anlatan Merkel, bu anlaşmaların ihracat fırsatlarını artırabileceğine işaret ederek bunlara karşı çıkılmamasını talep etti.

Merkel, iş adamlarına, gençlere meslek eğitim imkanı vermeleri ve sığınmacılara yardım etmeleri çağrısında bulundu.

Döner şirketinin sahibi Hanifi Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun yıllardır bu şenlikte yer aldığını ve stant açtığını belirterek, Merkel'in de şenliğe katıldığında her seferinde döner standına uğradığını ve dönerden tattığını söyledi.

Merkel ile bazen kısa sohbet imkanı bulduğunu anlatan Aydın, "Dönerin hangi etten yapıldığını zaman zaman soruyor. Çok hoşuna gittiğini ifade ediyor. Döneri severek yediğini anlatıyor." dedi.

Bir ülkenin başbakanının ürün hakkında böyle şeyleri söylemesinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Aydın, şenliğe katılmayı döner piyasasının bir imaj çalışması olarak gördüğünü, bunu tüm meslektaşları adına dile getirdiğini belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×