Almanya Bakan'dan Türkiye'nin çabalarına övgü

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, 'Astana'da Türkiye ile Rusya'nın yaptığı görüşmelerde insani konuların ön plana çıkartılmasından ve ateşkes kararından memnuniyet duyduk' dedi.

Almanya Bakan'dan Türkiye'nin çabalarına övgü
17 Şubat 2017 Cuma 15:18

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Astana'da Türkiye, Rusya ve İran'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen Suriye görüşmelerinde alınan kararlardan memnuniyet duyduklarını bildirdi.

Gabriel, bugün Bonn kentinde gerçekleştirilen ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı Suriye'nin dostları toplantısının ardından, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bir grup dışişleri bakanı ile Suriye konusunu değerlendirme imkanı bulduklarını belirten Gabriel, Suriye konusunda daha önce Astana ve New York'taki görüşmelerin de önemli olduğunu, BM'nin çatısı altında gelecek hafta Cenevre'de yapılacak Suriye müzakereleri öncesinde yeni bir siyasi sürece girdiklerini düşündüklerini ifade etti.

Gabriel, "Olaya gerçekçi bakmamız lazım. Ateşkes ihlal edilebilir ve kırılgan durumda. İnsani açıdan da durum bir felaket. Yine de Astana'da Türkiye ile Rusya'nın yaptığı görüşmelerde insani konuların ön plana çıkartılmasından ve ateşkes kararından memnuniyet duyduk. Ancak yardım görevlileri işgal altındaki yerlere aylardan beri ulaşamıyor. Bu durum kabul edilemez." diye konuştu.

Şam rejiminin tek başına görüşmelere yanaşmayacağını savunan Gabriel, "Bu nedenle Rusya'nın bu görüşmelere destek olarak kazanılması önemli." dedi.

Görüşmeye katılan tüm dışişleri bakanlarının siyasi bir çözümü savunduğunu, sadece askeri bir çözümüm Suriye'de başarıya ulaşamayacağını ifade eden Gabriel, BM'nin çatısı altında Cenevre'de siyasi bir çözüme ulaşılması gerektiğini ve bundan ayrı olarak paralel görüşmeler yapılmaması gerektiğini kaydetti.

Gabriel yeni ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un da konuyla yoğun şekilde ilgilendiğini ve bu formatta düzenli olarak bir araya gelmek istediklerini sözlerine ekledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault da özellikle ABD'de yönetimin değişmesinden sonra bugün yapılan görüşmenin önemli olduğunu belirterek, Tillerson ile ilk kez görüş alışverişinde bulunma fırsatı yakaladıklarını aktardı.

"Ama zorlukları ve tehlikeleri küçümsememek lazım." diyen Ayrault, henüz hiçbir şeyin kazanılmadığını ve tüm girişimlerin koordine edilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye ile Astana'daki rolü konusunda da konuştuklarını anlatan Ayrault, "Bizim üzerinde yoğunlaştığımız husus çatışmaların sona erdirilmiş olması yani ateşkesin sağlanmış olması. Bu doğru bir yol. Ancak hala çok sayıda çatışma var ve insani yardım çok az ulaşabiliyor." diye konuştu.

Ayrault, bir Fransız televizyonunda dün Esad'ın savunduğunun tersine, Rusya'nın ve İran'ın desteklediği Şam rejiminin sadece askeri başarılarla ülkeyi yeniden istikrarlı hale getiremeyeceğini kaydetti.

Siyasi çözümün tek yol olduğunu, bunun da BM tarafından sağlanması gerektiğini ifade eden Ayrault, sığınmacıların barış içindeki bir Suriye'ye dönebilmeleri, etnik ve dini azınlıkların birlikte yaşayabilmeleri ve ülkenin yeniden inşa edilebilmesi için siyasi bir geçiş sürecinin yaşanmasının önemli olduğunu vurguladı.

Avrupa'nın, Suriye'nin yeniden imarına yardımcı olacağını da belirten Ayrault, "Bunu Suriye'deki rejim ile yapacağız. Bu nedenle yeni bir siyasi geçiş sürecine ihtiyacımız var." dedi.

Rusya'nın Suriye konusunda yapıcı ve hedefe yönelik bir rol oynayabileceğini düşündüklerini kaydeden Ayrault, ancak bunun, Cenevre'deki müzakerelere katılacak tüm grupların isteklerinin göz önünde bulundurularak, gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Ayrault, "Bu nedenle Rusya ve İran'dan Suriye'deki rejimin ülkedeki muhalif grupların tümünü terörist olarak tanımlamasının önüne geçmelerini istiyoruz. Çünkü eğer bu grupların tümü terörist ise Cenevre'de görüşmeler olamaz." değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, İran'ın ve Rusya'nın da Suriye'de nihai bir çözüme kavuşulabilmesi için siyasi bir geçiş sürecini desteklemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×