Alman meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı

- Bundestag'ta dün yapılan Ermeni karar tasarısı oylamasına 3 Türk kökenli milletvekilinin katılmadığı belirlendi

Alman meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı
03 Haziran 2016 Cuma 21:22

BERLİN (AA) - Almanya Federal Meclisi'nde (Bundestag) 1915 olaylarına ilişkin tasarının oylamasına 11 Türk kökenli milletvekilinden üçünün katılmadığı belirtildi.

Oylama sırasında Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) Mahmut Özdemir ve Gülistan Yüksel ile Yeşiller Partisi'nden Özcan Mutlu'nun genel kurulda bulunmadığı ve dolayısıyla oylama için oy kullanmadığı bildirildi.

Mahmut Özdemir daha önce Alman basınına yaptığı açıklamada oymaya katılmayacağını açıklamıştı. Üç milletvekilinin genel kuruldaki oylamaya katılmamalarına rağmen haklarında yapılan hedef gösterici haberlerden rahatsız oldukları öğrenildi.

Üç milletvekiline yakın kaynaklardan alına bilgiye göre, milletvekilleri, hassas bir dönemde bu oylamada bulunmamalarının nedenleri hakkında farklı spekülasyonlar yapılmasından rahatsızlık duyuyor.

Bundestag'taki oylamaya 650 milletvekilinden sadece 300 kadarı katılmış, oylamada bir vekil ret oyu kullanmış bir vekil de çekimser kalmıştı.

Oylamada tek ret oyunu veren Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Bettina Kudla, Almanya dışındaki ülkelerde tarihi değerlendirmelerde bulunmanın Alman meclisinin görevi olmadığını belirtmişti.

Oylamada çekimser kalan Alman Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Oliver Wittke de AA muhabirine 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyan Alman Federal Meclisi kararını eleştirerek, bunun arzu edilenin aksine Türkiye ile Ermenistan arasında uzlaşma sürecini zorlaştırabileceğini ifade etmişti.

Alman basını oylamaya katılmayan yaklaşık 350 milletvekilinin bu konuda oy kullanmak istemedikleri için genel kurula gelmedikleri yorumunda bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×