Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı

- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "Bu gibi hususları tarihçiler araştırır ama parlamentoların siyasi bir kararla bu tasarıyı geçirmelerinin altında başka maksatlar vardır"

Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Alman Federal Meclisinin 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarına ilişkin kararı konusunda "Bu gibi hususları tarihçiler araştırır ama parlamentoların siyasi bir kararla bu tasarıyı geçirmelerinin altında başka maksatlar vardır." dedi.

Eroğlu, Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Cornelius Van Rij'i makamında kabul etti.

Eroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Hollanda arasındaki iş birliğini geliştirmek istediklerini dile getirdi. Hollanda ile yapılan bir çok Avrupa Birliği projesinin Bakanlık tarafından yürütüldüğünü belirten Eroğlu, bu projelerin bir kısmının başarıyla tamamlandığını anlattı.

Alman Federal Meclisinin 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyan karar tasarısını kabulüne de değinen Eroğlu, şöyle konuştu:

"Hollanda hükümetine teşekkür ediyoruz. Almanya'nın aldığı, bizim de tanımadığımız, parlamentoda görüşülmeyecek olan Ermeni meselesiyle alakalı, Hollanda tavrını koydu. Hollanda hükümetine, Sayın Başbakan'a, Başbakan Yardımcısı'na, Büyükelçi'ye teşekkür ediyoruz. Bu gibi hususları tarihçiler araştırır ama parlamentoların siyasi bir kararla bu tasarıyı geçirmelerinin altında başka maksatlar vardır diye düşünüyorum. Bizim bütün arşivlerimiz herkesin araştırmasına açıktır, arşivlerin konuşması lazım. Almanya'nın Afrika'da yaptıklarını biz biliyoruz, Almanya'da olanları biliyoruz, gündeme getirmiyoruz."

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu, Büyükelçi Rij'e yöresel hediyeler verdi. Rij de Eroğlu'na koleksiyon ürünü bir kravat hediye etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×