Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı

- Sağlık Bakanı Akdağ: - "Tarih, birilerinin siyasi maksatlarla parlamentolarında parmak kaldırmalarıyla değişmez. Tarih kendi hükmünü icra eder. Herkes bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti, dün kurulmuş bir cumhuriyet değildir. Bu milletin tarihi, binli yılları aşmış bir tarihtir. Biz, alınan yanlış kararlardan etkilenecek bir ülke de değiliz"

Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı

ERZURUM (AA) - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararını eleştirerek, "Tarih, birilerinin siyasi maksatlarla parlamentolarında parmak kaldırmalarıyla değişmez. Tarih kendi hükmünü icra eder. Herkes bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti, dün kurulmuş bir cumhuriyet değildir." dedi.

Akdağ, 65. Hükumet'te Sağlık Bakanı olarak atanmasının ardından ilk kez geldiği memleketi Erzurum'da, partililer ve vatandaşlar tarafından havalimanında coşkuyla karşılandı. Akdağ, burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğiyle başlayan kutlu yürüyüşlerinin, 14 yıla rağmen sanki birinci günündeymiş gibi aynı heyecanla devam ettiğini söyledi.

AK Parti'nin, hizmet, milletin birliği, beraberliği ve kalkınmasının adı olduğunu belirten Akdağ, "Onun için sakın müteessir olmayın, sakın aldırmayın, ne Almanya'nın en son aldığı karar, ne de başkalarının yaptığı yanlışlar bizi yolumuzdan bir dakika bile alıkoyamayacak." diye konuştu.

Alman Federal Meclisi'nin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyan karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etmesini değerlendiren Akdağ, şunları söyledi:

"Almanya Parlamentosunda alınan karar, aslında bize Erzurum'da ninelerimizin, dedelerimizin, bizzat benim ninelerimin ve dedelerimin anlattıklarıyla örtüşmüyor. Onlar zamanında burada Ermeni çetecilerinin zulmünü nasıl yaşadıklarını, bize o olayların birinci şahitleri olarak anlattılar. Tarih, birilerinin siyasi maksatlarla parlamentolarında parmak kaldırmalarıyla değişmez. Tarih kendi hükmünü icra eder. Herkes bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti, dün kurulmuş bir cumhuriyet değildir. Bu milletin tarihi, binli yılları aşmış bir tarihtir. Biz, alınan yanlış kararlardan etkilenecek bir ülke de değiliz. Yolumuza devam edeceğiz."

- "İşimiz, Türkiye'yi sağlıkta bir numara yapmak"

Akdağ, sağlık alanında bundan sonraki dönemde önemli çalışmalar yapmayı planladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"İşimiz, Türkiye'yi sağlıkta dünyada bir numara yapmak olurken, öbür taraftan da Erzurum'u bölgenin kalkınmasında öncü rolüyle en üst noktaya taşımak olacaktır. Bundan sonra gayretlerimiz hep bu yönde olacaktır. Bu her iki hususta da yani hem Türkiye'yi dünyada sağlık hizmetleri açısından bir numara yapmak hem de Erzurum'u bölgenin bir inci, bir pırlanta şehri olarak, bütün bölgenin kalkınmasında öncü bir şehir yapmak için bizim bir şansımız da var. Ben yakından ama çok yakından biliyorum ki hem Başbakanımız Binali Yıldırım hem de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, her ikisinin de bu mübarek şehre karşı, göğsünü her zaman dışarıdan gelen tehlikeler ve tehditler açısından siper etmiş bu mübarek şehre karşı büyük bir sevgisi var. İnşallah önümüzdeki yıl da hem Cumhurbaşkanımızın hem de Başbakanımızın desteği ve takdiriyle Erzurum'da bayrağı göndere, en yükseğe sizlerle birlikte dikeceğiz."

Bakan Akdağ, ilk gün ki heyecan ve enerjiyle hizmete hazır olduklarını vurgulayarak, "Biz hizmete hazırız ama sizlerden de bir temennim, bir arzum var. Dualarınızı esirgemeyeceksiniz. Bugüne kadar olduğu gibi o ak sakallı, o ak saçlı dedelerimizin, beyaz leçekli ninelerimizin dua edeceğini çok iyi biliyorum." ifadelerini kullandı.

Havalimanından parti otobüsüyle ve kalabalık bir araç konvoyu eşliğinde şehir merkezine geçen Akdağ, yolda kendisini karşılamaya gelen vatandaşları da selamladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×