Alman Maslahatgüzara Türkiye'nin tepkisi iletildi

- Alman Maslahatgüzar Dölger'e, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Köln'de düzenlenen mitingde hitap etmesinin engellenmesine ilişkin Türkiye'nin duyduğu hayal kırıklığı ve tepki güçlü şekilde iletildi

Alman Maslahatgüzara Türkiye'nin tepkisi iletildi
01 Ağustos 2016 Pazartesi 18:40

ANKARA (AA) - Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Robert Dölger, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Köln'de düzenlenen mitingde videokonferans yoluyla hitap etmesinin engellenmesine ilişkin Türkiye'nin duyduğu hayal kırıklığı ve tepki güçlü şekilde iletildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bakanlığa davet edilen Dölger'e, Türkiye’de 15 Temmuz'da FETÖ/PDY tarafından kalkışılan darbe girişimine tepkilerini ve demokrasiye desteklerini göstermek amacıyla dün Almanya’da ve Avrupa’da yaşayan Türk toplumunun her kesiminden yaklaşık 50 bin kişinin katılımıyla Köln kentinde “Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi” düzenlendiği hatırlatıldı.

Dölger'e, Köln'de düzenlen mitingin hazırlık aşamasında karşılaşılan teknik ve lojistik güçlüklere rağmen ve Alman güvenlik makamlarının kaygılarının aksine, barış ve uyum içinde gerçekleştirilen mitingde, katılımcıların demokratik olgunluklarını bir kere daha sergilediğini, Köln’de kamu düzeni ve huzuruna yönelik herhangi bir olay yaşanmadan başarıyla tamamlandığına dikkat çekildi.

Alman Maslahatgüzara, mitinge farklı siyasi görüşlere sahip onlarca sivil toplum kuruluşu, binlerce Türk ve Alman vatandaşının katıldığının ifade edildiği görüşmede, bütün bunlara rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın demokrasi, özgürlükler ve hukukun üstünlüğünü savunan bir mitinge videokonferans yoluyla mesaj iletmesinin Alman makamları tarafından güvenlik gerekçeleriyle engellendiği anımsatıldı.

Bakanlık yetkilileri, Dölger'e, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajının mitinge katılanlara alanda okunması suretiyle ulaştırılması yoluna gidilmek durumunda kalınmasından duyulan rahatsızlığı iletti.

Söz konusu gelişmelerden dolayı Dölger'e, Türkiye'nin demokrasi ve özgürlükleri savunmak amacıyla barışçıl şekilde gerçekleştirilen, farklı siyasi görüşlerden sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenen kapsayıcı bir etkinliğe, halk tarafından seçilmiş bir Cumhurbaşkanının videokonferans yoluyla hitap etmesinin engellenmesinden duyulan hayal kırıklığı ve tepki güçlü şekilde ifade edildi.

Görüşmede ayrıca, ortak değerler olan demokrasi ve hukukun üstünlüğünü temel alan bir müttefikin makamlarınca sergilenen yaklaşımının kabul edilemez bulunduğu vurgulandı.

Görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Dölger, görüşmenin ardından basına herhangi bir açıklama yapmadan bakanlıktan ayrıldı.

- "Kabul edilemez bir durum"

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Köln'deki mitinge videokonferans yoluyla katılımının Alman makamları tarafından engellenmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu belirtmişti.

Sözcü Kalın, 15 Temmuz darbe girişimine karşı demokrasi, özgürlük ve hukukun üstünlüğünü savunan bir mitingin takdir ve teşvik edilmesi gerekirken fiilen ve hukuken engellenmeye çalışılmasının demokrasi, ifade ve toplanma özgürlüğü ilkelerine aykırı olduğunu vurgulayarak, şu ifadelere yer vermişti:

"FETÖ'nün darbe girişimini büyük bir kahramanlık hikayesi yazarak boşa çıkartan milletimizin Cumhurbaşkanı olarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının Alman yerel makamları ve Anayasa Mahkemesi tarafından engellenmesinin gerçek sebebini merak ediyor, Alman makamlarının tatmin edici bir izahta bulunacağını umut ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce Almanya'da ve videokonferans yoluyla bu tür etkinliklere katılmışken, şimdi darbe karşıtı bir demokrasi mitingine katılımının bu şekilde sudan gerekçelerle engellenmek istenmesi de oldukça manidardır."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×