Akbank'tan ilk yarıda 2,5 milyar TL net kar

- Akbank Genel Müdürü Binbaşgil: - "Bu yılın ilk yarısında aktiflerimizi 266 milyar TL'ye çıkarttık. Toplam kredilerimiz vasıtasıyla ekonomimize sağladığımız desteği 195 milyar TL'ye yükselttik " - "Piyasalarda son bir haftada yaşanan dalgalanmaya ve aynı zamanda S&P'nin aceleci kararına rağmen IFC ile yetkilendirme sözleşmesi imzaladığımız 250 milyon dolarlık finansmanla birlikte son bir aydaki uzun vadeli borçlanmamızı toplamda 1,6 milyar dolara yükseltiyoruz" - "Türkiye'nin makroekonomik verileri şu an oldukça güçlüdür. Bankacılık sektörü sağlamdır. Gelişme potansiyeli yüksektir"

Akbank'tan ilk yarıda 2,5 milyar TL net kar
27 Temmuz 2016 Çarşamba 18:42

İSTANBUL (AA) - Akbank, 2016'nın ilk yarısında 2 milyar 485 milyon lira net kar elde etti.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bankanın ilk yarı sonuçlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, geçen hafta yaşanan elim olaylardan dolayı duydukları üzüntüyü dile getirirken, "Ülkemize, milletimize, hepimize büyük geçmiş olsun. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü olumsuz etkileyecek benzeri olayların artık hiç bir zaman yaşanmamasını diliyoruz. İnanıyoruz ki ülkemiz bu süreçten sonunda güçlenerek çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye yaptıkları katkıların artan bir şekilde devam etmesinin bugünlerde büyük önem taşıdığını, sağlıklı bilançolarıyla Türkiye'ye yurt dışından uzun vadeli döviz getirmeyi, ülke ekonomisini ve yatırımlarını kesintisiz desteklemeyi sürdürdüklerini belirten Binbaşgil, şunları kaydetti:


- "Global piyasalardaki belirsizliklere rağmen bankamız çok başarılı bir performans gösterdi"


Hakan Binbaşgil, uluslararası piyasalardaki hareketliliğin 2016'nın ilk yarısında devam ettiğini, global piyasalardaki belirsizliklere rağmen banka olarak çok başarılı bir performans gösterdiklerini vurguladı.

Binbaşgil, bu dönemde geçen yılın sonuna kıyasla aktiflerini yüzde 5,2 büyüterek 266 milyar TL'ye çıkarttıklarını, toplam kredileri vasıtasıyla ekonomiye sağladıkları desteği 160 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplam 195 milyar TL’ye yükselttiklerini ve 2016’nın ilk yarısında 2 milyar 485 milyon TL net kar elde ettiklerini bildirdi.

Akbank’ın Euromoney'den haziran sonunda "Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası" ödülünü aldığını, ilk defa bir Türk bankasının böyle bir ödüle layık görüldüğünü ifade eden Binbaşgil, bu ödülün, Akbank’ın olduğu kadar Türk bankacılık sektörünün gücünün de bir yansıması olduğunu vurguladı.

Binbaşgil, Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerine oturduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye’nin makroekonomik verileri şu an oldukça güçlüdür. Bankacılık sektörü sağlamdır. Gelişme potansiyeli yüksektir. Türkiye’nin demografik yapısı, gençliği, girişimci ruhu, dinamizmi ülkeyi ileriye taşıyacaktır. Türkiye kenetlendiğinde çok önemli başarılara imza atacak güçtedir. Ulusça uzun vadeli hedeflerimize odaklanacağımıza inancımız tamdır. Biz de her zamanki gibi kendi işimize odaklanmaya, sürdürülebilirlik ve aktif kalitesi gibi temel anlayışlarımızdan ödün vermeden reel sektöre ve müşterilerimize destek sağlamaya, teknoloji, altyapı ve insanımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz."
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×