AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

- Genel Başkan ve Başbakan Yıldırım: (6) - "Daha geçen bayramda Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen rekor yaptı, rekor. Cumhuriyet tarihinin rekorunu yakaladı. Bir günlük trafik bin 435'in üzerine çıktı Atatürk Havalimanı'nda. Ben ilk defa Ulaştırma Bakanı olarak göreve başladığımda, dikkatinizi çekiyorum, Türkiye'nin semalarındaki uçak sayısı sadece bindi" - "Geçen bayram öncesi Osman Gazi Köprüsü'nü açtık. Dünyanın en büyük köprüsü. Bayram boyunca milletimiz bayram etti, İzmit'te, yollarda, gemilerin kuyruklarında heder olmadı. 9 gün içerisinde bir milyon insanımız o köprüyü kullandı" - "Ekonomideki bu şahlanış, bu yükseliş devam edecek. Tıkır, tıkır çalışıyor. Maliye, hesaplar, kitaplar gayet yerinde. Büyümeye, yatırıma devam ediyoruz. Ekonomimiz büyüyor, milletimizin yüzü gülüyor. Daha da iyi olacak"

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Daha geçen bayramda Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen rekor yaptı, rekor. Cumhuriyet tarihinin rekorunu yakaladı. Bir günlük trafik bin 435'in üzerine çıktı Atatürk Havalimanı'nda. Ben ilk defa Ulaştırma Bakanı olarak göreve başladığımda dikkatinizi çekiyorum, Türkiye'nin semalarındaki uçak sayısı sadece bindi." dedi.

Yıldırım, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, DAEŞ'in, Irak'ın işgalinden sonra ortaya çıktığını, bugün Irak işgalinin yanlış olduğunu söyleyip günah çıkarmaya çalışanların, verdikleri yanlış kararın bedelini bölge halkına ödettirmeye çalıştığını, bunu da tarihin sorgulayıp yargılayacağını belirtti.

Suriye ile Irak ile Karadeniz'i çevreleyen bütün komşularla en iyi ilişkileri geliştirmenin vazgeçilmez ve önemli hedeflerinden olduğunu vurgulayan Yıldırım, aynı coğrafyanın paylaşılarak birlikte yaşandığını, dayanışma içerisinde zor günlerin atlatıldığını, güzel günlerde de her şeyi paylaşarak bölgenin refahı ve mutluluğu için çalıştıklarını söyledi.

Geleceğin birlik, beraberlik, iyi komşuluk ve kardeşlikte olduğunun altını çizen Yıldırım, "Gelecek ayrılıkta değil birliktelikte." dedi.

- "AK Parti 50 sene konuşulan işi 3,5 senede halletti"

Türkiye'de ekonomik istikrarın gelişmeye devam ettiğine dikkati çeken Yıldırım, Türkiye'nin AK Parti ile büyüdüğünü ve emin adımlarla 2023 hedeflerine doğru yürüdüğünü anlattı.

Yıldırım, güven ve istikrarı iki sihirli kelime olarak nitelendirerek, "Geçtiğimiz 14 yıla baktığımız zaman her şey burada gizlidir. Eğer ülkede güven, istikrar, güçlü siyasi irade varsa her şey oluyor. Geçen bayram öncesi Osman Gazi Köprüsü'nü açtık. Dünyanın en büyük köprüsü. Bayram boyunca milletimiz bayram etti, İzmit'te, yollarda, gemilerin kuyruklarında heder olmadı. 9 gün içerisinde bir milyon insanımız o köprüyü kullandı. Bundan daha büyük mutluluk olur mu kardeşlerim? Vatandaş 4 dakikada İzmit Körfezi'ni geçiyor. İşte lafla peynir gemisi yürümüyor. Hizmet edeceksiniz. Vatandaşın hayatını kolaylaştıracaksınız, vatandaşın yaşam kalitesini arttıracaksınız. O köprüleri bizim vatandaşlarımız yurt dışında gördüklerinde imrenirdi, 'Onlarda var bizde ne zaman olacak' derlerdi. İşte AK Parti geldi, 50 sene konuşulan işi 3,5 senede halletti gitti, sessiz sedasız." diye konuştu.

Mega projelerin milletin hizmetine verileceği bir yıl yaşanacağını ifade eden Yıldırım, 26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılacağını, 20 Aralık'ta Marmaray'ın kardeşi Avrasya Tüneli'nin hizmete gireceğini bildirdi. Yıldırım, Avrasya Tüneli'nin dünyanın en derin tüneli olduğunu belirterek, yapıyı "mühendislik harikası" olarak niteledi.

Söz konusu yatırımların Türkiye'de hayal bile edilemeyen hizmetler olduğuna işaret eden Yıldırım, "Hayaller gerçek oldu diyoruz ya, laf değil. Laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyarak geliyoruz. Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, onun torunları Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi de trenleri, arabaları denizin altından geçiriyor. Bu millete yakışan da budur. Allah'a şükür arkamıza baktığımızda o kadar övünülecek eserler yapmışız ki milletimizin onun için karşısına alnı ak, başı dik olarak gidiyoruz. 15 yıldır, inşallah bundan böyle de kendimizi yenileyerek, Türkiye'nin ihtiyaçlarını görerek, ülkenin geleceğini okuyarak aynı kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen rekor kırdı"

Yılıdırm, Türkiye'yi 14 yılda krizlerden, büyüyen, gelişen bir ülke haline getirdiklerini anlatarak, Türkiye'yi Avrupa'nın 6'ncı, dünyanın 17'nci en büyük ekonomisi konumuna ulaştırdıklarına işaret etti.

Güven ve istikrar sayesinde üretimde, yatırımda, istihdamda, ihracatta rekor üzerine rekor kırdıklarına dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:

"Efendim, 'Bu sene 2016, Rusya ile aramız bozuldu 2015'te, İsrail'le böyle, bölgede savaş var, turizm çöktü...' Daha geçen bayramda Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen rekor yaptı, rekor. Cumhuriyet tarihinin rekorunu yakaladı. Bir günlük trafik bin 435'in üzerine çıktı Atatürk Havalimanı'nda. Ben ilk defa Ulaştırma Bakanı olarak göreve başladığımda, dikkatinizi çekiyorum, Türkiye'nin semalarındaki uçak sayısı sadece bindi. Bin uçak, bütün semalarından geçen ve inip kalkan uçak sayısı. Sadece Atatürk Havalimanı bin 435. İşte Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin göstergesi. Bu yüzden biz dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'a yapıyoruz. Çünkü Türkiye, İstanbul havacılığın merkezi oluyor. 2002'de sadece bir milyon transit yolcu vardı İstanbul'da, bugün 30 milyon. Afrika'dan, Uzakdoğu'dan, Ortadoğu'dan, kuzeyden, batıdan gelen herkes İstanbul'da buluşuyor, gideceği yere oradan gidiyor. Bunda şaşacak bir şey yok. Tarih de böyle diyor. Tarihi ipek yolunun buluştuğu yer, medeniyetlerin buluştuğu yer, kuzeye, güneye, doğuya, batıya dağıldığı yer İstanbul'dur, Türkiye'dir, Anadolu coğrafyasıdır. Tarih tekerrürden ibarettir. Şimdi artık zenginlik noktaları batıdan doğuya doğru hicret ediyor. Batıya giderken de Türkiye'den geçiyor, doğuya giderken de Türkiye'den geçiyor. Petrolümüz yok, mutlak üstünlüklerimiz belki yok ama mukayeseli üstünlüğümüz coğrafyamızıdır, genç ve dinamik nüfusumuzdur. Bu bizim en önemli gücümüz, tükenmeyen kaynağımızdır."

Türkiye'ye ve Türk milletine güvendiklerini belirten Yıldırım, yarının bugünden daha da güzel olacağına inancını dile getirdi.

Yıldırım, son 14 yılda ekonomiyi 4,7 kat büyüttüklerini, ihracatı ise 4 katına çıkarttıklarını belirterek, 1984-2002 arasında 14 milyar değerindeki yabancı yatırımın, 2003'ten bugüne 167,5 milyara ulaştığını bildirdi.

Herkesin rahat ve müsterih olmasını isteyen Yıldırım, "Ekonomideki bu şahlanış, bu yükseliş devam edecek. Tıkır, tıkır çalışıyor. Maliye, hesaplar, kitaplar gayet yerinde. Büyümeye, yatırıma devam ediyoruz. Ekonomimiz büyüyor, milletimizin yüzü gülüyor. Daha da iyi olacak." diye konuştu.

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×