AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker Londra'da

- Eker: - "Genel Sekreter küresel güvenlik ve küresel barış için mutlak surette BM sisteminin reforme edilmesi üzerinde çalışmalıdır"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker Londra'da

LONDRA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Birleşmiş Milletler'in (BM) yeni genel sekreteri Antonio Guterres'in gündemindeki en önemli konulardan birinin BM reformu olması gerektiğini söyledi.

Eker, düşünce kuruluşları Uluslararası Kriz Grubu, Al Sharq Forum ve Chatham House'un birlikte düzenlediği "Avrupa ve Komşuları: 21. Yüzyılda Çatışma Önleme ve Kriz Yönetimi" başlıklı konferansa katılmak için geldiği Londra'da AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Konferansta BM'nin yeni genel sekreterini bekleyen sorunların ele alındığı oturumda konuşmacı olarak yer aldığını belirten Eker, görevi Ban Ki-mun'dan devralacak Antonio Guterres'in gündemindeki öncelikli maddenin Suriye ve Irak'taki gelişmeler olması gerektiğini kaydetti.

"BM Genel Sekreteri eski BM Mülteciler Yüksek Komiseri. Dolayısıyla konu hakkında en iyi bilgi sahibi olan kişi" ifadelerini kullanan Eker, "Suriye ve Irak’taki gelişmeler konusunda BM'nin misyonu çerçevesinde aktif rol almalı." dedi.

Guterres'in gündeminde yer alması gereken diğer önemli konunun da BM reformu olduğunu dile getiren Eker, "Genel Sekreter küresel güvenlik ve küresel barış için mutlak surette BM sisteminin reforme edilmesi üzerinde çalışmalıdır." diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyinde dünya nüfusunun üçte ikisinin temsil edilmediğine dikkati çeken Eker, "Güvenlik Konseyinin üye sayısının artırılması, yeni ve adil bir temsil sistemi oluşturulması ve eğer bunun için BM'ye kaynak aktarılması gerekiyorsa gelir artırıcı birtakım mekanizmalar kurulmasını içeren bir reformun genel sekreterin gündeminde önemli bir yer tutması gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.

"Avrupa ve Komşuları" konferansına Eker'in yanı sıra aralarında BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın da bulunduğu, dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda diplomat, siyasetçi, bürokrat, akademisyen ve uzman katılıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×