AK Parti 15. Kuruluş Yıl Dönümü Programı

- Genel Başkan ve Başbakan Yıldırım: (3) - "FETÖ ve bölücü PKK başta olmak üzere terörü Türkiye gündeminden çıkaracağız. Çetelerden temizlenmiş, bağımsız ve tarafsız yargı, iyi işleyen adalet sistemi, olmazsa olmazımızdır. Çok daha gelişmiş bir demokrasi ve hukuk devleti olarak yürüyüşümüzü sürdüreceğiz" - "Herkes iyi bilsin ki sessiz devrimlerin partisi AK Parti, milletle birlikte meydanı vatan hainlerine bırakmadı, asla da bırakmayacak" - "Gazi Mustafa Kemal'in işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma kararlılığımızı ve AK Parti'mizin 2023 hedeflerini asla ve asla engelleyemeyecekler" - "Hain FETÖ örgütü ve bölücü örgütler, küçük dünyalarında debelenip dursunlar. Biz Türkiye olarak, AK Parti olarak bakışlarımızı bir an olsun ufuklardan çevirmeyeceğiz" - "Sorunlarımızı torunlarımıza havale etmeyeceğiz. Gelecek kuşaklar rahat etsin diye uykusuz kalacak, 24 saat her alanda demokrasi nöbetine devam edeceğiz. Darbelerin konuşulmadığı bir Türkiye'yi gelecek nesillere emanet edeceğiz"

AK Parti 15. Kuruluş Yıl Dönümü Programı

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve bölücü terör örgütü PKK başta olmak üzere terörü Türkiye'nin gündeminden çıkaracaklarını vurgulayarak, "Çetelerden temizlenmiş, bağımsız ve tarafsız yargı, iyi işleyen adalet sistemi olmazsa olmazımızdır. Çok daha gelişmiş bir demokrasi ve hukuk devleti olarak yürüyüşümüzü sürdüreceğiz." dedi.

Yıldırım, parti genel merkezinde düzenlenen AK Parti 15. Kuruluş Yıl Dönümü Programı'nda, yaptığı konuşmada, Kurucu Genel Başkan, Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan'a saldıranların asıl hedefinin ülkenin ve bu milletin birliği, kazanımları ve geleceği olduğunu söyledi.

"Herkes iyi bilsin ki sessiz devrimlerin partisi AK Parti milletle birlikte meydanı vatan hainlerine bırakmadı, asla da bırakmayacak. Gazi Mustafa Kemal'in işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma kararlılığımızı ve AK Partimizin 2023 hedeflerini asla ve asla engelleyemeyecekler" diyen Yıldırım, saldırıların ve ihanetlerin, azim ve kararlılıklarını daha da artıracağını, daha çok çalışmalarını sağlayacağını vurguladı.

Parti olarak 15 yıllık geçmişlerinin büyük başarılar ve büyük eserlerle dolu olduğuna işaret eden Yıldırım, "Temel hak ve hürriyetleri çok geliştirdik, demokratik düzenimizi daha güçlü hale getirdik, ekmeğimizi, aşımızı büyüttük, büyüyen ekmeği daha adil paylaşma gayreti içerisinde olduk. İstikrar ve güven içinde büyüyen Türkiye, AK Parti iktidarında çok daha saygın bir ülke oldu. 15 sene öncesi ile mukayese ettiğimizde son derece özgür, müreffeh ve itibarlı bir konumdayız. Bu millete ihanet edenlere zerre kadar değer vermeden, liderimizin öncülüğünde milli iradeye, milletin geleceğine sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

- "Türkiye, AK Parti'den önce iyi yönetilmiyordu"

Yıldırım, Türkiye'nin AK Parti'den önce iyi yönetilmediğini dile getirerek, "Siyaset çetelerin, kayıt dışı güç odaklarının güdümüne girmişti. 2001 kriziyle ekonomimiz tam bir çöküş yaşamış ve Türkiye adeta iflas etmişti. Geçen 15 yıl boyunca AK Parti, siyaset kurumuna kaybettiği itibarı yeniden kazandırdı. Temel hak ve özgürlükler alanını olabildiğince genişletti. Başörtüsü yasağının kaldırılmasından ana dil konusundaki yasakların kaldırılmasına, işkenceye sıfır tolerans uygulamasından ifade özgürlüğüne kadar çok çeşitli alanlarda en cesur adımları atmaktan asla geri durmadık." dedi.

AB'ye üyelik müzakerelerini başlattıklarını anlatan Yıldırım, tüm bunları vatandaşların mutluluğu ve refahı için yaptıklarını, özgürlük ve refahı asla birbirinden ayrı tutmadıklarını kaydetti.

Demokraside ilerlemeleri, kalkınma hamleleriyle eş zamanlı ele aldıklarını bildiren Yıldırım, "Kaynak Türkiye" dediklerini ve gerçek ekonomiyi her zaman merkeze koyduklarını vurguladı. Yıldırım, "Ekonomimizi, refahımızı alt-orta gelir seviyesinden, üst-orta gelir seviyesini çıkardık. Dünyaya daha fazla entegre olduk ve milli gelirimizi 14 yılda üç kattan daha fazla büyüttük." diye konuştu.

- "IMF sultasından kurtardık"

Yıldırım, siyasi istikrar ve güven sayesinde son 14 yılda Türkiye'de 169 milyar dolar küresel yatırım yapılmasını sağladıklarına dikkat çekerek, "Borç batağında olan ülkemizi IMF sultasından kurtardık, paramızdan sıfırlar attık, Türk lirasına itibar kazandırdık, küresel krize rağmen üst üste 26 çeyrek büyümeye, iş, aş oluşturmaya devam ettik. Son 14 yılda 7 milyonun üzerinde vatandaşımıza iş sağladık, aş sağladık. Toplam 1 milyon yeni iş yeri açtık. Azimle ürettik, adaletle paylaştık." ifadelerini kullandı.

AK Parti siyasetinin esası ve özünün, "insan" ve "insana hizmet" olduğunu belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

"Devletin hesabına, kitabına çekidüzen verdik. Devletin borcunu yüzde 70'lerden yüzde 30'lara düşürdük. AK Parti iktidarlarında faizciler kaybetti, millet kazandı. Milletin varlıkları millete yol olarak, hastane olarak, köprü olarak, okul olarak geri döndü. Ranta giden kaynaklar, millete hizmet oldu. Hızlı trenler, bölünmüş yollar, limanlar, havalimanları, hastaneler ve okullarla memleketimizin doğusunu, batısını, kuzeyini, güneyini imar ettik. İşçiyi, memuru, dar gelirliyi bunaltan, parayı pula çeviren enflasyon canavarını zapturapta aldık. Eğitim, sağlık, adalet ve emniyet dedik, bu alanlarda hayallerin ötesinde icraatlara imza attık. Hastane ve ilaç çilesine son verirken, tüm yurda yayılan üniversiteler ve okullarla fırsat eşitliği sağladık."

Yıldırım, AK Parti iktidarında, devletin ilk defa sosyal devlet vasfına kavuştuğunu, engelli, yaşlı, dul, yetim, şehit yakını ve gazileri devletin korumasına alındığını vurguladı.

- "AK Parti sessiz yığınların sesi oldu"

Her zaman yoksulun, dar gelirlinin yanında olduklarını belirten Yıldırım, "Kimsesizlerin kimsesi, sessiz yığınların sesi oldu AK Parti." dedi.

İnsani yardımlarda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldıklarını anlatan Yıldırım, "Ölümden, zulümden kaçan milyonlarca mazlum kardeşimize kucak açtık, ev sahipliği yaptık. Bizim rotamız haktır ve adalettir. Bu yolda pusulamız millettir, milletin rehberliğidir." şeklinde konuştu.

Demokrasinin güzelliğinin, "her zaman terazinin vatandaşın elinde bulunması" olduğunu belirten Yıldırım, "AK Parti, kurulduğu günden bugüne 15 yılda 11 sefer tartıya çıktı ve her seferinde de ibre milletin teveccühü yönünde oldu. Biz AK Parti olarak daima millete güvendik, daima millete başvurduk. Bütün düğümleri, bütün sorunları bizim iktidarımızda milletle, sizlerle beraber çözdük." değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, "Cumhurbaşkanı doğrudan seçimle gelsin demek, millete güvendir. Bu sayede Kurucu Genel Başkan'ımızı doğrudan Türkiye'nin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı yapmanın onurunu yaşadık. Bugüne kadar hep söz de karar da milletin dedik, bundan sonra da demeye devam edeceğiz." dedi.

15 yıllık bu meşakkatli, bir o kadar da başarılarla dolu dönemin sonunda geleceğe daha büyük hedefler, daha büyük bir güvenle yürüdüklerini belirten Yıldırım, "Hain şer odakları, bizi geleceğe doğru kutlu yürüyüşümüzden alıkoyamadı, asla alıkoyamayacak. Hain FETÖ örgütü ve bölücü örgütler, küçük dünyalarında debelenip dursunlar. Biz Türkiye olarak, AK Parti olarak bakışlarımızı bir an olsun ufuklardan çevirmeyeceğiz." diye konuştu.

Yıldırım, 21. yüzyılın yükselen ülkesi, büyük ve güçlü Türkiye için gece gündüz çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini kaydetti. Yıldırım, en büyük amaçlarının, şehitlerin aziz hatıralarını yaşatmak, onların ideallerini hayata geçirmek olacağını dile getirdi.

- "Sorunları torunlarımıza havale etmeyeceğiz"

Yıldırım, milli iradeye karşı duran eski ve yeni tüm vesayet odaklarıyla ve terörle mücadelede en küçük bir tereddüt göstermeyeceklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Vatanın ve milletin birliğini asla tartışma konusu yaptırmayacağız. FETÖ ve bölücü PKK başta olmak üzere terörü Türkiye gündeminden çıkartacağız. Çetelerden temizlenmiş, bağımsız ve tarafsız yargı, iyi işleyen adalet sistemi, olmazsa olmazımızdır. Çok daha gelişmiş bir demokrasi ve hukuk devleti olarak yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Toplumsal mutabakatı ve uzlaşma kültürünü özenle koruyacağız. Vatan söz konusu olduğunda bütün farklılıklarımızı bir kenara bırakacağız. Sorunlarımızı torunlarımıza havale etmeyeceğiz. Gelecek kuşaklar rahat etsin diye uykusuz kalacak, 24 saat her alanda demokrasi nöbetine devam edeceğiz."

Darbelerin konuşulmadığı bir Türkiye'yi gelecek nesillere emanet edeceklerini belirten Yıldırım, "79 milyon vatandaşımızın tamamını kucaklayan, sistem sorunu dahil olmak üzere yeni ve bir sivil anayasayı milletimizin kararıyla hayata geçireceğiz. Farklılıklarımızın bizi ayrıştıran değil birleştiren bir zenginlik olduğunu her zaman hatırımızda tutacağız. Her türlü ayırımcılık ile daima mücadele edeceğiz. Ekonomimizi üst-orta gelir seviyesinden yüksek gelir seviyesine çıkaracağız. 2023 hedeflerimiz çerçevesinde dünyanın parmakla gösterilen ülkeleri arasına Türkiye'yi sokacağız." ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Çanakkale 1915 Köprüsü, 3. Havalimanı, İzmir Körfez Geçişi, Avrasya Tüneli, Kanal İstanbul, nükleer santraller, şehir hastaneleri ve mega projelerin kararlı şekilde hayata geçirildiğini ve geçirilmeye devam edileceğini bildirdi.

Bilgi tabanlı yüksek katma değer üreten bir ekonomiye geçeceklerini dile getiren Yıldırım, dışa açık küresel rekabet ortamında serbest piyasa ile şekillenen ekonomi politikalarından asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Eğitime, mesleki eğitime, gençlere yatırım yapmaya, istihdamda kaliteyi arttırmaya devam edeceklerini söyleyen Yıldırım, "En büyük servetimiz olan genç nüfusumuzu çok daha donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlayacağız. Her alanda teknolojik altyapımızı geliştirirken, yenilikçi projeleri ve girişimcileri özellikle ve öncelikli destekleyeceğiz. Tasarrufları artırıp elde edilen kaynağın millete daha çok iş, daha çok aş, daha çok hizmet olarak dönmesini sağlayacağız." diye konuştu.

Yatırımcının işinin kolaylaştırılması yönünde cesur adımları attıklarını ve atmaya devam edeceklerini belirten Yıldırım, artan refahın çok daha adaletli paylaşımına öncelik vereceklerini kaydetti.

Kadınların, hayatın her alanına etkin katılımlarını sonuna kadar destekleyeceklerini, bölgeler arası kalkınmışlıkla refah düzeyi farklılıklarını asgari düzeye indireceklerini ve yaşanır şehirler hedefini gerçekleştireceklerini belirten Yıldırım, gelecek nesilleri de dikkate alan anlayışla, çevreyi koruma ve kaynakları verimli kullanma yaklaşımını sürdüreceklerini bildirdi.

Yıldırım, bütün bunları daha zengin, özgün ve saygın bir Türkiye için yapacaklarına işaret ederek, güçlü demokrasiyi ekonomik kalkınma ve sosyal refahla birleştiren Türkiye'nin, bölgenin güven ve istikrar unsuru olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Türkiye'nin, dostlukların arttığı düşmanlıkların azaldığı bir ortamda, bölgede ve dünyada çok daha etkili ve itibarlı bir ülke olacağına dikkati çeken Yıldırım, milli değerleri esas alarak coğrafyanın bahşettiği imkanları kullanacaklarını, doğu, batı, kuzey güney demeden ve tarihi sorumlulukları ihmal etmeden tüm ülkelerle dostane ilişkiler geliştirileceklerini söyledi.

- "AK Parti, Cumhuriyet'imizin ve demokrasimizin en kıymetli kazanımıdır"

AK Parti'nin 15'inci yıl dönümünde tüm milleti tebrik eden Yıldırım, AK Parti'nin, Cumhuriyet'in ve demokrasinin en kıymetli kazanımı olduğunun ortaya çıktığını ifade etti. AK Parti'nin, mili birliğin ve istikbalin teminatı olduğunu belirten Yıldırım, tüm mesajlarının, söylemlerinin, şarkılarının daima birliği dile getirdiğine işaret etti. Yıldırım, şöyle konuştu:

"Aynı yoldan geçmiş, aynı sudan içmiş, yaz kış kaderini birleştirmiş, halayda, horonda omuz omuza olmuş, bayrağı bir, kıblesi bir olan bu millet, 15 Temmuz'da bir kez daha kaderini birleştirmiştir. Devletine, milletine kurşun sıkan hainler kaybetmiş, Türkiye kazanmıştır. Biz, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte yola çıkan AK Partilileriz. Biz, Türkiye sevdalılarıyız, Allah'ın izniyle, milletimizin duası ve desteğiyle milletin sesi olmaya Türkiye'nin partisi olmaya devam edeceğiz.

Demokrasimizi çok daha geliştireceğiz. Dünyayla daha çok bütünleşeceğiz. Ekmeğimizi, aşımızı daha da büyüteceğiz, refahı daha adilce paylaşacağız. Her türlü ayrımcılığın, hukuksuzluğun karşısında dimdik duracağız. İstisnasız her vatandaşımızın hukukuna sahip çıkacağız. Teröristleri temizlerken, yaşla kuruyu birbirinden ayıracağız. İntikam duygusuyla hareket etmeyeceğiz, adaleti tecelli ettireceğiz. Milletle devletin arasına giren vesayet odaklarına asla geçit vermeyeceğiz. Türkiye'nin gücüne güç, itibarına itibar katacağız. Yolumuz ve bahtımız açık olsun."

Yıldırım, sözlerinin sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve AK Parti'ye gönül verenlere teşekkür etti.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×