Ahmet Yesevi'nin vefatının 850.yılı

- Hoca Ahmet Yesevi'nin vefatının 850. yılı nedeniyle Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü ile Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi tarafından Almatı'da düzenlenen 2. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Enerji Kongresi sona erdi

Ahmet Yesevi'nin vefatının 850.yılı
18 Mayıs 2016 Çarşamba 13:47

ALMATI (AA) - Hoca Ahmet Yesevi'nin vefatının 850. yılı dolayısıyla Kazakistan'ın Almatı kentinde düzenlenen 2. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Enerji Kongresi (EFE'2016) sona erdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü ile Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi tarafından düzenlenen kongre, politik istikrarsızlık ve ekonomiye etkilerinin tartışıldığı oturumla tamamlandı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı, Türkiye Ekonomi Kurumu ve Uluslararası Türk Akademisinin destek verdiği kongreye, Türkiye, Kazakistan, ABD, Azerbaycan, Hindistan, Pakistan, Romanya, Irak, Çin, KKTC, Libya, Gürcistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden 51 üniversite ve kuruluştan 73 akademisyen katıldı.

Politik istikrar ve ekonomik kalkınma ilişkisinin genelde tüm dünya, özellikle de Avrasya ülkeleri açısından ortaya konulması, bu alandaki araştırmaların ilgili taraflarca paylaşımı ve gelecekle ilgili projeksiyonların gerçekleştirilmesini amaçlayan kongrede 15 oturumda sunulan bildirilerle, politik istikrar ve istikrarsızlığın ekonomik kalkınmaya etkileri analiz edildi.

Kongreye ev sahipliği yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, AA muhabirine, Avrasya bölgesinde yürüttükleri çalışmaların hem Türkiye hem Kazakistan hem de diğer bölge ülkelerince desteklendiğini ve takdir topladığını söyledi.

UNESCO'nun 2016'yı, Hoca Ahmet Yesevi Yılı olarak ilan etmesi nedeniyle, kongreyi Ahmet Yesevi'nin vefatının 850. yılı anısına düzenlediklerini aktaran Yıldız, "Kongrenin hazırlanmasında, Avrasya'daki Türk devletlerinin tarihi, sosyo-kültürel, siyasi ve ekonomik yapısı üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak, bölgesel barışın ve işbirliğinin tesisine katkıda bulunmak amacıyla yola çıkan Avrasya Araştırma Enstitümüzün gayreti çok büyüktü. Emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutluyorum, katılımcılara da teşekkür ediyorum." dedi.

Prof. Dr. Yıldız, bu tür bilimsel faaliyetlerin hız kesmeden sürdürüleceğini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×