Ağaç tepesinde basın açıklaması

- Eskişehir'de Gürleyik Köyü Doğal ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Halit Gürsoy, orman yangınlarına dikkati çekmek amacıyla çınar ağacına çıkarak basın açıklaması yaptı

Ağaç tepesinde basın açıklaması
23 Haziran 2016 Perşembe 12:15

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de Gürleyik Köyü Doğal ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Halit Gürsoy, orman yangınlarına dikkat çekmek için basın açıklamasını kent merkezindeki çınar ağacında yaptı.

Gürsoy, merdivenle çıktığı Arifiye Mahallesi Hamamyolu Caddesi'ndeki "ulu çınar"ın dalları üzerinde yaptığı açıklamada, "bilim adamlarının, bir meşe ağacında 10 bin canlının yaşadığını ifade ettiklerini" belirterek, ormanların korunması için tüm insanlığın hassasiyet göstermesi gerektiğini vurguladı.

Hava sıcaklığının yükselmesiyle orman yangınlarının da arttığını belirten Gürsoy, "Bu durum bizleri derinden üzüyor ve ciğerlerimiz yanıyor. Yangınların ne yazık ki tek sebebi insan kaynaklıdır. Mangal, semaver tutkularımız, ormanda ateş yakılması, cam şişelerin atılması yangınlara sebebiyet veriyor." dedi.

Ormanların birçok canlının yuvası olduğuna işaret eden Gürsoy, "O canlıların yangını yaşadığı an, muhakkak ki dehşet vericidir. İnsanlara, kendilerinin o yangının ortasında kaldığını düşündürmemiz gerekiyor. Ancak o zaman hassasiyet gösterilir." diye konuştu.

Camların ormanda yangına neden olabildiğine dikkati çekmek için, yanındaki cam şişeyi aşağı atan Gürsoy, ardından süpürge ile yerleri temizledi.

Basın açıklamasından sonra ağaçtan inen Gürsoy'a vatandaşlar da ilgi gösterdi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×