Afyonkarahisar'da mühimmat deposundaki patlama

- Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlasındaki mühimmat deposunda 2012'de meydana gelen patlamada şehit düşen 25 asker anıldı - Şehit babası Daştan: - "Patlamada şehit olan 25 askerin komutanları, hakim ve savcıları, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası görevlerinden uzaklaştırıldı. Bunun üzerine olayın tekrar araştırılma yapılmasını istedim. Şehit ailelerinin yüreklerine su serpilmesi için patlamanın bir an önce aydınlatılmasını talep ediyorum"

Afyonkarahisar'da mühimmat deposundaki patlama
05 Eylül 2016 Pazartesi 17:14

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'da Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlasında 5 Eylül 2012'de meydana gelen patlamada şehit olan 25 asker, kışla önünde anıldı.

Şehit yakınları, mühimmat deposunun bulunduğu alanda, Kur'an-ı Kerim okuyarak, dualar etti. Aileler, bu olayda da FETÖ’nün elinin olduğu iddiasında bulundu.

Eskişehir'de 4 yıldır devam eden davanın hakimleri ve savcılarının 15 Temmuz darbe girişimin ardından görevlerinden alındığını belirten şehit aileleri, 28 Aralık'ta yeniden görülecek mahkemede adaletin tecelli etmesini istedi.

Afyonkarahisar Belediyesinin kışlanın önüne kurduğu çadırda, şehit aileleri adına gazetecilere açıklama yapan şehit babası Ali Daştan, 15 Temmuz gecesi, FETÖ üyelerinin kendi vatandaşı üzerine mermi yağdıracak kadar gözlerinin döndüğünü gördüklerini belirtti.

"Bu ve benzer zihniyette olan kişiler tarafından bizlerin çiçekleri kurutuldu" diyen Daştan, şöyle konuştu:

"Bu zihniyette olanlar asla kendinden olmayanları içlerinde barındırmazlar. Patlamanın arkasında FETÖ zihniyeti varsa tekrar araştırma yapılmalı. Patlamada şehit olan 25 askerin komutanları, hakim ve savcıları görevlerinden uzaklaştırıldı. Olayı gerçekleştirenlerin de aynı zihniyette olması üzerine tekrar araştırılma yapılmasını istedim. Şehit ailelerinin yüreklerine su serpilmesi için patlamanın bir an önce aydınlatılmasını talep ediyorum. Bizler 25 şehit ailesi olarak son nefesimizi verene ve suçlular bulunana kadar bu davanın en yakın takipçisi olacağız."

Patlamanın aydınlatılamamasının arkasında FETÖ'nün bulunduğundan şüphelendiğini belirten şehit annesi Figen Mahi de o tarihte Afyonkarahisar'da görev yapan komutanların, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra görevden alındığını vurgulayarak, adaletin tecelli etmesini beklediklerini bildirdi.

Şehitlerin katillerinin bir an önce bulunmasını talep eden şehit annesi Arife Gedik ise davaların bilinçli şekilde uzatıldığını savundu.

Gedik, 28 Aralık’ta duruşmalarının olduğunu belirterek, "Umarım düzgün insanlarla, düzgün hakimlerle ve savcılarla mahkeme olur. Bir an önce katillerin ortaya çıkmasını istiyoruz." dedi.

Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlasında, 5 Eylül 2012'de meydana gelen mühimmat deposu patlamasında 25 asker şehit olmuş, 8'i asker 11 kişi yaralanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×