Afganistan'da 6 ton uyuşturucu imha edildi

Afganistan'da 6 ton uyuşturucu imha edildi
21 Temmuz 2016 Perşembe 12:45

MEZAR-I ŞERİF (AA) - Afganistan'ın kuzeyindeki Belh vilayetinde 6 ton uyuşturucu madde yakılarak imha edildi.

Özel silahlı ekipler tarafından kamyonetlerle ve sıkı güvenlik önlemleri altında taşınan uyuşturucu maddenin imha töreninde Afganistan Narkotikle Mücadele Bakan Yardımcısı Baz Muhammad Ahmadi de hazır bulundu.

Ahmadi, törende yaptığı konuşmada, Afganistan'dan komşu ülkelere uyuşturucu ticareti yapmak isteyenlere asla izin verilmeyeceğini vurguladı.

Afganistan devletinin uyuşturucu ile mücadele konusunda ciddi olduğunun altını çizen Ahmadi, Belh vilayetinde de son bir yılda ele geçirilen 6 ton uyuşturucunun bu törenle imha edildiğini söyledi.

Ahmadi, uyuşturucunun, Afganistan'daki terör örgütlerinin gelir kaynaklarının başında geldiğini dile getirdi.

Dünyada haşhaştan elde edilen uyuşturucuların yüzde 90'ının üretildiği Afganistan'da bir milyondan fazla uyuşturucu kullanıcısı bulunuyor. 35 milyon nüfusa sahip Afganistan, aynı zamanda en fazla uyuşturucu bağımlısının olduğu ülke kabul ediliyor.

Taliban örgütünün en büyük geçim kaynağı olan haşhaş tarlalarının yok edilmesi için çalışmalar da devam ediyor. Taliban örgütünün, 2005-2008 yıllarında haşhaştan 600 milyon dolar gelir elde ettiği düşünülüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×