Adliye önünde izinsiz gösteri davasında karar

- Hasan Ferit Gedik'in ölümüne ilişkin görülen dava sırasında, adliye önünde oturma eylemi yaptıkları gerekçesiyle yargılanan 15 sanık, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçundan altışar ay hapis cezasına çarptırıldı

Adliye önünde izinsiz gösteri davasında karar
04 Ekim 2016 Salı 12:46

İSTANBUL (AA) - Hasan Ferit Gedik'in ölümüne ilişkin görülen dava sırasında, adliye bahçesinde oturma eylemi yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 15 sanık "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçundan altışar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan 4 sanık ile avukatları katıldı.

Duruşmada son sözleri sorulan sanıklar, beraatlerini talep etti.

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, 15 sanığın "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan beraatlerine hükmetti.

Sanıkların, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçundan 6'şar ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, 3 sanığın yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varıldığı gerekçesiyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, ayrıca sanıklardan birinin görevli polislere silahtan sayılan taş atmak suretiyle "görevi yaptırmamak için direnme" suçunu da işlediği gerekçesiyle 9 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.

- İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Maltepe Gülsuyu'nda 29 Eylül 2013'te terör örgütü DHKP/C üyeleri ile uyuşturucu madde satıcıları arasında çıkan olaylarda Hasan Ferit Gedik'in silahla vurularak öldürüldüğü belirtilmişti.

Bu kapsamda Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılama yapıldığı aktarılan iddianamede, davanın 6 Nisan 2015'deki duruşması sırasında bir grubun adliye bahçesinde oturma eylemi yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları ifade edilmişti.

İddianamede, 15 şüpheli hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" ve "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlarından birer yıl altışar aydan sekizer yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×