Adliye önünde izinsiz gösteri davası

- Hasan Ferit Gedik'in ölümüne ilişkin görülen dava sırasında, adliye önünde oturma eylemi yaptıkları gerekçesiyle haklarında sekizer yıla kadar hapis cezası istenen 15 sanığın yargılanmasına devam edildi - Esasa ilişkin açıklanan mütalaada, sanıkların "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından cezalandırılması talep edildi

Adliye önünde izinsiz gösteri davası
12 Mayıs 2016 Perşembe 13:50

İSTANBUL (AA) - Hasan Ferit Gedik'in ölümüne ilişkin görülen dava sırasında, adliye bahçesinde oturma eylemi yaptıkları gerekçesiyle haklarında sekizer yıla kadar hapis cezası istenen 15 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıkların avukatları hazır bulundu.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Cevad Telli, dosya içerisinde bulunan delil mahiyetindeki olay tutanağı, olaya ilişkin görüntü ve fotoğrafların birlikte değerlendirildiğinde, sanıkların üzerlerine atılı "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarının sübut bulduğunu ancak "terör örgütü propagandası yapmak" suçunun oluştuğuna dair kesin ve inandırıcı delil edilemediğini belirtti.

Bu kapsamda, sanıkların "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından cezalandırılmasını talep eden Telli, sanıkların "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan da beraatlerine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarına mütalaaya ilişkin savunma yapmak amacıyla süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

- İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Maltepe Gülsuyu'nda 29 Eylül 2013'te terör örgütü DHKP/C üyeleri ile uyuşturucu madde satıcıları arasında çıkan olaylarda Hasan Ferit Gedik'in silahla vurularak öldürüldüğü hatırlatıldı.

Bu kapsamda Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılama yapıldığı aktarılan iddianamede, davanın 6 Nisan 2015'deki duruşması sırasında bir grubun adliye bahçesinde oturma eylemi yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları ifade edildi.

İddianamede, 15 şüpheli hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" ve "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" suçlarından birer yıl altışar aydan sekizer yıla kadar hapis cezası talep edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×