Adana'daki FETÖ/PDY davası

- Soruşturma kapsamında açılan ve 4'ü tutuklu 17 sanığın yargılandığı davada tutuklu sanıkların tahliye edilmesine soruşturma savcısı itiraz etti - Savcı, adli kontrol şartıyla tahliye edilen 4 kişinin tekrar tutuklanmalarını istedi

Adana'daki FETÖ/PDY davası

ADANA (AA) - Adana'da, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na" (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında açılan davada, aralarında Fetullah Gülen ve eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz'ın da olduğu 4'ü tutuklu 17 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine itiraz eden soruşturma savcısı, sanıkların tekrar tutuklanmalarını istedi.

Davanın 3'üncü duruşması, Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde, darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz günü yapıldı. Tutuklu sanıklar eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, sanayici Mustafa Vural, eski Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan ile eski Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ferat Yüksel'in de katıldığı duruşmanın sonunda mahkemeye geçici olarak katılan Cumhuriyet Başsavcıvekili Cumali Tülü, sanıkların tutukluluğunun devamını istedi. Ancak mahkeme heyeti, sanıkları tutuklulukta geçirdikleri süre, delillerin toplanmış olmasını dikkate alarak, yurt dışı yasaklarının devamı ile her cuma günü polis merkezine imza vermeleri şartıyla tahliye etmişti.

4 sanığın tahliyelerinin ardından davanın soruşturmasını yapan Cumhuriyet Savcısı, "yüksek suç şüphesi ve delillerin bulunduğu" gerekçesiyle tahliye kararına itiraz edip, sanıkların tekrar tutuklanmasını istedi.

Mahkeme heyeti ise tahliye kararında direnirken, dava dosyası bir üst mahkeme olan Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Mahkemenin, FETÖ/PDY davasından yargılanan 4 sanığın tahliyesine yapılan itirazı önümüzdeki günlerde karara bağlayacağı öğrenildi.

Haklarında dava açılan 17 sanıktan Fetullah Gülen'in "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüsten" ağırlaştırılmış müebbet, eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz'ın da "terör örgütüne üye olmak, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna muhalefet, nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 35 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. Diğer sanıklar için de 5 yıldan 27 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

13 Ocak'ta yapılan operasyonda gözaltına alınan zanlılardan 5'i tutuklanmış, 1'i ara kararla tahliye edilmiş, 3 firari sanık hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı.

İddianamede, vasfı üniversite alanı olan arazinin konut alanına çevirilerek, terör örgütü ile mensuplarına yüksek meblağlarda finansman sağlandığı, hiçbir faaliyette bulunulmamasına rağmen çeşitli ülkelere gidildiği ve masrafların belediyeye ödetildiğine yer verilmişti.


Etiketler; #adana-fetö

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×