"Adalet ve Merhamet" Temalı Kısa Film Yarışması Ödül Töreni

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3) - "Hazreti Ömer (El adlü esasül mülk) diyor. Mülkün esası, temeli adalettir. Bazıları bunu mal mülk anlamında anlıyor. Aslı o değil. Oradaki mülk ifadesi devlettir. Yani devletin esası adalettir, temeli adalettir. Eğer adalet yoksa o devletin ayakta durması mümkün değildir. Onun için adalet üzerine kurulu bir devlet... İşte hedef bu olmalı" - "Sadece güçlünün, zenginin, silahı çok olanın sözünün geçtiği bir dünya hiç kimse için güvenli bir yer olamaz. Türkiye olarak kendimiz, dostlarımız ve tüm insanlık için daha iyi bir dünyanın inşasına katkıda bulunma, hatta öncülük etme sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz" - "Biz ülkemizi diğer insanlara tahakküm etmek için büyütmeye, güçlendirmeye, geliştirmeye çalışmıyoruz. Gayemiz, insanoğlunun istikbalini tehdit edecek düzeye ulaşan bu tehlikeli gidişatı değiştirmek, mazlumların ve mağdurların umut kapısı haline gelebilmektir"


İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Ömer'in "El adlü esasül mülk" dediğini aktararak, "Mülkün esası, temeli adalettir. Bazıları bunu mal mülk anlamında anlıyor. Aslı o değil. Oradaki mülk ifadesi devlettir. Yani devletin esası adalettir, temeli adalettir. Eğer adalet yoksa o devletin ayakta durması mümkün değildir. Onun için adalet üzerine kurulu bir devlet... İşte hedef bu olmalı." dedi.

Zorlu Performans Sanatları Merkezinde yapılan Çekmeköy Belediyesi "Merhamet ve Adalet" konulu kısa film yarışması gala gecesi ve ödül töreninde konuşan Erdoğan, şu anda sadece Avrupa, Asya ve Amerika'nın parsellediği bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Din olarak sadece Hristiyanların oluşturduğu bir konsey var. 1,7 milyon Müslüman'ın olduğu bu dünyada orada hiçbir Müslüman ülke yok. 'Efendim olur mu geçici konsey üyelerinin içinde var ya.' Onların hiçbirinin orada taktir yetkisi yok ki. Onların belirleyiciliği yok ki. Kimi aldatıyorsunuz, kimi oynatıyorsunuz? Ama biz bunu seslendirmeye devam edeceğiz. Seslendirmeden bu iş olmaz. Söyleye söyleye, konuşa konuşa, anlata anlata er veya geç 5 ülkenin dışındaki 190 ülkenin de orada temsili sağlayacağız, sağlamamız lazım." diye konuştu.

Şu anda Suriye'de 5 daimi üyenin bir tanesi "hayır" diyorsa orada herhangi bir adım atılamayacağını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Böyle bir adalet olur mu? Siz böyle bir güvenlik konseyinden adaleti nasıl beklersiniz? Kendimizi niye aldatıyoruz? Hazreti Ömer (El adlü esasül mülk) diyor. Mülkün esası, temeli adalettir. Bazıları bunu mal-mülk anlamında anlıyor. Aslı o değil. Oradaki mülk ifadesi devlettir. Yani devletin esası adalettir, temeli adalettir. Eğer adalet yoksa o devletin ayakta durması mümkün değildir. Onun için adalet üzerine kurulu bir devlet... İşte hedef bu olmalı. Mazlumların ahı pahasına kendilerine güvenli ve refah içinde bir gelecek kurmaya çalışanların abad olması mümkün değildir. Bu çarpık düzen eninde sonunda çökecektir. İşte o gün, bugün kendi çıkarları için her türlü haksızlığa göz yumanlar, kendileri de adalete ve merhamete muhtaç hale geleceklerdir. Biz insanlık böyle bir felakete maruz kalmadan harekete geçilmesini, adım atılmasını istiyoruz. Çağrımız da çırpınışımız da bunun içindir."

- "Gayemiz bu tehlikeli gidişatı değiştirmek"

Erdoğan, bu kısa film yarışmasındaki eserlerde ifade edilmeye çalışıldığı gibi, insanlığın vicdanında adalet ve merhamet ışığının bir an önce yanmasını temenni ettiğini belirtti.

Dünyanın sadece binaların daha büyüğü, teknolojinin daha hızlısı, kazancın daha çoğu, eğlencenin daha koyusu peşinde koşulacak bir yer olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Sadece güçlünün, zenginin, silahı çok olanın sözünün geçtiği bir dünya hiç kimse için güvenli bir yer olamaz. Türkiye olarak kendimiz, dostlarımız ve tüm insanlık için daha iyi bir dünyanın inşasına katkıda bulunma, hatta öncülük etme sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda dünyada geri kalmış ülkelere yardım konusunda ilk üç sırada Amerika, Türkiye ve İngiltere'nin olduğunu aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Milli gelire oranla baktığımız zaman birinci sırada hangi ülke var biliyor musunuz? Türkiye. Çünkü Batı'da, dünyada milli geliri bizim çok çok üstümüzde olan ülkeler, bizim şu anda geri kalmış ülkelere verdiğimiz desteği vermiyor. Veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Veren el alan elden üstündür, biz buna inanarak yola çıktık. Şarkın sevgili kumandanı Selahaddin Eyyubi gibi evet, zaferle değil, seferle mükellef olduğumuz, inancıyla bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Biz ülkemizi diğer insanlara tahakküm için büyütmeye, güçlendirmeye, geliştirmeye çalışmıyoruz. Gayemiz insanoğlunun istikbalini tehdit edecek düzeye ulaşan bu tehlikeli gidişatı değiştirmek, mazlumların ve mağdurların umut kapısı haline gelebilmektir."

- "Biz 2023 hedeflerimizi birer birer hayata geçirmeye çalışıyoruz"

Dünyanın dört bir yanına yaptıkları ziyaretlerde gördükleri bir gerçeğin olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bizim medeniyetimizden, ecdadımızdan başka kim diğer coğrafyalara gitmiş, diğer hayat alanlarına el atmışsa geride sömürüden, zulümden, acıdan başka bir şey bırakmamıştır. Sadece biz yüzlerce yıl boyunca yönettiğimiz topraklarda hayırla yad edileceğimiz güzel hatıralar bırakmışız. Eserlerle, camilerimizle, kervan saraylarımızla, köprülerimizle, okullarımızla... Bunu başka yapan hiçbir ülke yok." diye konuştu.

Erdoğan, bugün Osmanlı Devletinin hakimiyeti ve himayesi altında olan topraklarda 64 ayrı devlet bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Hiçbirinde de sömürünün, zulmün, baskının izini göremezsiniz. Bunlara dair şikayet işitemezsiniz. Tam aksine orada merhameti görürsünüz, adaleti görürsünüz ve bu konuşulur. İslam'ın dünyaya yayılması kılıç zorundan ziyade tebliğ yoluyla olmuştur. İşte böyle bir müktesebatla insanlığın geleceğinde daha aktif bir rol oynamak istiyoruz. Onun için sinema, kültür, sanat çok büyük önem arz ediyor. Bu konuda en büyük görev evet, bu alanda faaliyet gösteren dostlarımıza, arkadaşlarımıza düşüyor. Yeni Türkiye'nin inşasını bunun yanında da gençlerimizle birlikte yapacağımıza inanıyoruz. Biz 2023 hedeflerimizi birer birer hayata geçirmeye çalışıyoruz ama unutmayalım ki 2053 ve 2071 vizyonlarımızın sahibi, bugünün gençleri ve onlardan sonra gelen nesillerdir. İşte bu nesil, Asım'ın nesli olacaktır. Ne diyor Mehmet Akif, 'Asım'ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek / İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek / Şuheda gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar / O rukü olmasa, dünyaya eğilmez başlar / Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor / Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor."

Yarışmanın hayırlı olmasını diyen Erdoğan, konuşmasını "Adaletin ve merhametin hakim olduğu bir dünyada hep birlikte, çok daha sevgi dolu geleceği paylaşmak üzere hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum." ifadeleriyle tamamladı.

- Notlar

Programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu da katıldı.

Törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile annesi Tenzile Erdoğan'ın fotoğraflarının yer aldığı bir video gösterildi.

Bu arada, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a üzerinde Hazreti Muhammed'in adının "Kufi" tarzda yazıldığı bir tablo hediye etti.

Etkinliğe katkıda bulunan iş adamlarına teşekkür plaketi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarışmada birinci Nafiseh Sadat, ikinci Serdal Altun ile üçüncü Selman Nacar'a da ödüllerini verdi.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×