Adalet Bakan Yardımcısı Uçar Çin’de

- Uçar: "Terör karşı bölgesel işbirliği mekanizması hareket geçirilmeli"

Adalet Bakan Yardımcısı Uçar Çin’de
24 Kasım 2016 Perşembe 09:18

PEKİN (AA) - Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, temaslarda bulunmak üzere geldiği Çin'de, Türkiye'nin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), DEAŞ ve PKK benzeri terör örgütleri ile etkin şekilde mücadele ettiğini söyledi.

Bakan Yardımcısı Uçar, Çin’in orta kesimindeki Cıciang eyaletinin Yivu şehrinde düzenlenen "Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Adli Hizmet İşleri İçin İpek Yolu Uluslararası Forumu” adlı etkinliğin açılış programında konuştu.

Konuşmasında bölgesel ve sınır ötesi etkisi bulunan terör ve çeşitli suçları ele alan Uçar, siber suçlar, insan ticareti, göçmen kaçakçılığı ve terörizm başta olmak üzere sınır aşan suçların önlenmesi gerektiğini belirtti.

Uçar, söz konusu suçlularla etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi için bölgesel işbirliği mekanizmalarının hayata geçirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Terörizmin devletlerin karşı karşıya kaldığı en büyük tehditlerden biri olduğuna işaret eden Uçar, Türkiye’nin FETÖ, DEAŞ ve PKK benzeri terör örgütleriyle etkin ve başarılı bir şekilde mücadele ettiğini aktardı.

Hiçbir ülkenin tek başına terörle savaşta başarılı olamayacağını ve küresel nitelikteki bu tehlikeye karşı uluslararası işbirliğinin önemli olduğunu vurgulayan Uçar, tüm dost ülkelerden yakın işbirliği ve ortak bir yaklaşım beklediklerini sözlerine ekledi.

Uçar, ŞİÖ çatısı altındaki ülkelerin bakan ve bakan yardımcılarının yer aldığı forum kapsamında bazı ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Foruma tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan 18 ülke katılıyor. Uluslararası adli işbirliğine ilişkin çeşitli toplantı ve görüşmelerin yapılacağı forum bugün sona erecek.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×