ABD'nin Irak'a 560 ilave asker göndermesi

- ABD Savunma Bakanı Carter, askerlerin büyük ölçüde Musul operasyonunda hayati öneme sahip El-Kayyara Askeri Hava Üssü'ne lojistik ve altyapı desteği vereceklerini belirtti

ABD'nin Irak'a 560 ilave asker göndermesi
11 Temmuz 2016 Pazartesi 18:48

WASHINGTON (AA) - ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Musul'un DAEŞ'ten geri alınması operasyonu çerçevesinde Irak'a gönderilecek 560 ilave askerin büyük ölçüde El-Kayyara Askeri Hava Üssü'ne lojistik ve altyapı desteği vereceğini bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, Carter'ın Irak ziyareti çerçevesinde Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Iraklı üst düzey yetkililerle görüştüğü anımsatıldı.

DAEŞ'e karşı verdikleri mücadeleden dolayı Irak güvenlik birimlerini tebrik eden Carter, Musul'un terör örgütünden geri alınmasına yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında da değerlendirmelerde bulundu.

Musul yakınlarında stratejik öneme sahip El-Kayyara Askeri Hava Üssü'nün DAEŞ'ten geri alınmasının önemine vurgu yapan Carter, Musul operasyonu kapsamında Irak'a 560 ilave asker gönderileceğini kaydetti.

Bu askerlerin başta El-Kayyara üssünün lojistik ve altyapı kapasitesinin desteklenmesi olmak üzere Irak güvenlik birimlerine çeşitli alanlarda destek sağlayacağını belirten Carter, koalisyon güçlerinin de ayrıca Musul operasyonunda rol alan Peşmergeye de destek vereceğini ifade etti.

Carter, 560 askerlik yeni desteğin, üssün Musul'un geri alınması sürecindeki kullanımı için çok önemli ve değerli bir takviye güç olacağını bildirdi.

Açıklamada ayrıca Carter'ın, İbadi ile görüşmesinde Bağdat'taki bombalı saldırılar dolayısıyla Irak halkına taziye dileklerini ilettiği de aktarıldı.

Irak'ın Musul vilayetindeki El-Kayyara Askeri Hava Üssü'nün önceki gün DAEŞ'in elinden geri alındığı bildirilmişti. Musul'un 65 kilometre güneyinde yer alan Kayyara nahiyesinin 5 kilometre uzağındaki askeri hava üssü, Haziran 2014'ten bu yana terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulunuyordu. Irak Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi, 12 Haziran'da yaptığı açıklamada, Musul'u kurtarma operasyonunun ikinci aşamasının başladığını duyurmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×