ABD'nin ilk Müslüman federal yargıç adayı

- ABD Başkanı Obama, Pakistan asıllı Müslüman yargıç Abid Riaz Qureshi'yi, başkent Washington DC federal yargıçlığı için aday gösterdi - Qureshi'nin federal yargıç olabilmesi için Senato'nun onayı gerekiyor - Obama: - "Onun, Amerikan halkına doğruluk ve adalete bağlılık üzere hizmet edeceğinden eminim"

ABD'nin ilk Müslüman federal yargıç adayı
07 Eylül 2016 Çarşamba 19:33

WASHINGTON (AA) - ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan yargı tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Abid Riaz Qureshi isimli bir Müslümanı, başkent Washington DC federal yargıçlığı için aday gösterdi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada Obama'nın, Pakistan doğumlu Qureshi'yi Washington DC federal yargıçlığına aday göstermekten memnuniyet duyduğu belirtildi.

Açıklamada, Obama'nın, "Bay Qureshi'yi bölge mahkemesine aday göstermekten memnuniyet duyuyorum. Onun, Amerikan halkına doğruluk ve adalete bağlılık üzere hizmet edeceğinden eminim." şeklindeki sözlerine yer verildi.

Daha önce Maryland eyaletinde yargıçlık yapan Qureshi'nin ismi bir süredir Washington DC federal yargıçlığı için geçiyordu.

- Senato'nun onayı gerekiyor

Ancak Qureshi'nin görevine başlayabilmesi için önünde Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato engelini geçmesi gerekiyor. Son aylarda Obama'nın yargı ile ilgili gönderdiği hemen hiçbir yasa teklifini onaylamayan Senato'nun ilk Müslüman federal yargıç adayı Qureshi'yi onaylayıp onaylamayacağını zaman gösterecek.

Amerikan medyasında yer alan haberlerde, başkanlığının son aylarına giren Obama'nın bu tür bir adımının Senato'nun kısa süre içinde onaylamasın zor olduğu yorumları ağır basıyor.

Öte yandan Qureshi'nin federal yargıç olarak aday gösterilmesi Amerikalı Müslümanlar arasında memnuniyetle karşılandı.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) ve Müslüman Avukatlar adlı kuruluş, yaptıkları açıklamalarda adaylık haberini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×