ABD'nin Dallas kentindeki polise saldırı

- ABD Adalet Bakanı Lynch: - "Bu hafta Amerikalılar kendilerini belirsizlik ve korku içinde hissetmiş olabilir; ancak buna verilecek cevap asla şiddet olmamalıdır"

ABD'nin Dallas kentindeki polise saldırı

WASHINGTON (AA) - Adalet Bakanı Loretta Lynch, ABD'nin Dallas kentinde 5 polisin öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, şiddete şiddetle karşılık verilmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu hafta Amerikalılar kendilerini belirsizlik ve korku içinde hissetmiş olabilir; ancak buna verilecek cevap asla şiddet olmamalıdır" dedi.

Lynch, Teksas eyaletinin Dallas kentinde dün keskin nişancı saldırısı sonucu 5 polisin hayatını kaybetmesi ve 7 polisin yaralanmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Lynch, olaydan dolayı toplumun "sarsıldığını" ve "akıl almaz" saldırının yaralarının hızlıca sarılacağını vurguladı.

Son birkaç gün içinde polislerin vurarak öldürdüğü siyahi Amerikalılar için düzenlenen barışçıl protestoların çok haklı olduğuna işaret eden Lynch, bu ölümlerle ilgili soruşturmaların devam ettiğini söyledi.

"Bu hafta Amerikalılar kendilerini belirsizlik ve korku içinde hissetmiş olabilir, bu anlaşılabilir bir durumdur. Ancak buna verilecek cevap asla şiddet olmamalıdır" şeklinde konuşan Lynch, barış, sükunet ve işbirliği içinde sorunların halledilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Adalet Bakanı Lynch, Amerikan halkına seslenerek, "Son günlerde yaşanan olayların ABD'nin 'yeni normali' olmasına izin vermeyin" dedi.

Dallas kentinde, ülkenin farklı eyaletlerindeki iki siyahi kişinin öldürülmesinin protesto edildiği gösteride keskin nişancılar tarafından polise ateş açılmış, olayda 5 polis hayatını kaybetmiş, 7 polis yaralanmıştı.

Dallas polis teşkilatı, dün yapılan gösteri esnasında beş polisin öldürülmesine karışan ve bir otoparkta öldürülen şüphelinin kimliğini Micah Xavier Johnson olarak açıkladı. Amerikan medyasında yer alan haberlerde Johnson'ın orduda daha önce görev yaptığı ve isminin halen yedek askerlik biriminde yer aldığı kaydedildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×