ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Jones:

-"Irak'a gelecek ay 4 adet F-16 savaş uçağı teslim edilecek" -"DAEŞ'e karşı ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon uçakları Felluce'de 60 hava saldırısı düzenledi"

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Jones:
06 Haziran 2016 Pazartesi 15:57

BAĞDAT (AA) - Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Irak'a 4 adet F-16 savaş uçağı teslim edeceği bildirildi.

ABD Bağdat Büyükelçisi Staurd Jones, Bağdat'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin gelecek ay Irak'a 4 adet F-16 savaş uçağı teslim edeceğini belirterek, bunlarla birlikte Irak'a verilen savaş uçağı sayısının 10'a yükseleceğini ifade etti.

Jones, ülkesinin Irak'a F-16'ların finansmanı kapsamında, Basra'daki petrol şirketlerinin güvenliğini üstlenecek tankların bakımı ve cephane satın alınması için 2,7 milyar dolar kredi vereceğini belirtti.

Terör örgütü DAEŞ'e karşı ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon uçaklarının Felluce'deki örgüt mevzilerine 60 hava saldırısı düzenlediğini aktaran Jones, ABD'nin bu yıl insani yardım konusunda 800 milyon dolar harcadığına işaret etti.

Jones, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yi DAEŞ'le mücadelede "iyi bir ortak" olarak nitelendirerek, ekonomik reform anlamında cesurca adımları olduğunu söyledi.

Jones, "Haşdi Şabi ile askeri anlaşmamız söz konusu değil. Haşdi Şabi ve Peşmerge'ye destek, merkezi Irak hükümeti kanalıyla gerçekleşiyor. Haşdi Şabi'nin sivillere yönelik ihlallerde bulunduğu haberlerinden emin olamadık ancak bu haberler bizim için endişe verici." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×